طرح ساماندهی متکدیان با فرهنگ سازی موفق می شود

فرماندار تهران در جلسه ساماندهی متکدیان شهرستان تهران، خواستار اقدام جدی دستگاه های اجرایی مرتبط با امر جمع آوری متکدیان ازسطح شهرستان تهران و ساماندهی آنان شد و تاکید کرد که طرح ساماندهی متکدیان با فرهنگ سازی، موفق می شود.

  • کد خبر: 38711
  • تاریخ خبر: شنبه 25 دی 1395 - 12:16
"عیسی فرهادی" در این نشست که مدیران، معاونان و نمایندگان دستگاه های اجرایی شهرستان تهران حضور داشتند، با اشاره به اینکه ورود صدا و سیما برای فرهنگ سازی در بحث جمع آوری متکدیان ضروری است، گفت: اوضاع نابسامانی که مافیای تکدیگری بویژه سوء استفاده کنندگان ازکودکان معصوم درسطح میادین، چهار راه ها و معابر شهرستان تهران، بوجود آورده اند، زیبنده پایتخت ایران اسلامی نیست .

وی تصریح کرد: واداشتن کودکان بی گناه و معصوم به تکدیگری، توسط افراد سود جو، اقدامی نابخشودنی و غیر انسانی است.
معاون استانداربا یادآوری این موضوع که متوجه نمی شود چرا برخی از شهروندان تلاش دارند مانع هر گونه برخورد دولت با متکدیان شود و امید شان این است که دولت را در این ارتباط خسته کنند، افزود: به نظر می رسد یکی از راهکارهای ساماندهی متکدیان، توجه به ضرورت امر فرهنگ سازی در این زمینه است چرا که  شهروندان بایستی متوجه باشند که داشتن صرفا نگاه ترحم آمیز و دلسوزانه و حتی دادن پول به متکدیان، نه تنها چاره کار نیست بلکه  به نوعی زمینه سازی برای این کار است.
فرماندار تهران، ورود پلیس به  بحث شناسایی سرشاخه های عامل تکدیگری و نیز جمع آوری متکدیان از سطح شهر را امری ضروری دانست و گفت: اگر از طریق کلانتری ها در خصوص شناسایی سرباندها و معرفی آنان به مراجع قضایی و نیز جمع آوری متکدیان به منظور ساماندهی آنان اقدام شود، دیگر مشکلی بوجود نخواهد آمد.

 در ادامه این جلسه از سوی مدیران و مسوولان دستگاه های ذی ربط عنوان شد که در خصوص جمع آوری متکدیان بویژه اتباع دیگر کشورها از سطح شهر و نگهداری و ساماندهی آنان و نیز ورود پلیس به بحث جمع آوری متکدیان با اقدام هایی که بعمل آمده ، هیچ گونه مشکلی وجود ندارد.
همچنین در آماری که توسط مدیر بهزیستی شهرستان تهران در خصوص مرحله دوم شناسایی و جمع آوری متکدیان (ازتاریخ دوازدهم آبان ماه سال 95) ، ارایه شد، مشخص گردید که 75 درصد متکدیان جذب شده (232 نفر) از اتباع دیگر کشورها و اکثر 25 درصد متکدیان ایرانی نیز از دیگر شهرها بوده اند.
"مصطفی سراج "، پرداخت یک میلیارد تومان  به خانواده های نیازمند، درخواست مجدد اعتبار، برنامه ریزی و آمادگی برای جمع آوری کودکان متکدی، احداث سه سامانسرای جدید به هدف ایجاد مراکز شبه خانواده را از اقدام های بهزیستی شهرستان تهران ذکر کرد و گفت : در جمع آوری متکدیان با مخالفت برخی شهروندان روبرو هستیم که این مساله متاسفانه بدلیل ناآگاهی آنان است و همین امر می طلبد در این زمینه فرهنگ سازی صورت گیرد و نقش  صدا و سیما در این خصوص بسیار موثر خواهد بود.

وی با بیان اینکه تکدیگری و دست فروشی سودی برای متکدیان و بویژه کودکان دستفروش ندارد چرا که درآمد بدست آمده به جیب سرشاخه ها و باندها می رود تصریح کرد: همانگونه که فرماندار محترم تهران تاکید کرد، ورود پلیس و همچنین اداره اطلاعات شهرستان تهران به بحث جمع آوری متکدیان کارساز خواهد بود.
سراج همچنین با اشاره به اینکه با افتتاح "مرکز جامع مشاوره"، می توان از ناهنجاری های اجتماعی، اختلالات روانی و آمار خودکشی،  کاست، یادآور شد:  اسامی حدود 200 نفر از خانواده هایی که فرزندان خود را وادار به تکدیگری می کنند تا یک هفته آینده به دادستانی اعلام خواهد شد تا با آنان برخورد قانونی صورت گیرد.
به گزارش تحریریه خبر روابط عمومی و اموربین الملل فرمانداری تهران، در ادامه جلسه ستاد ساماندهی متکدیان که در تالار اجتماعات این فرمانداری برگزار شد، معاون سیاسی انتظامی فرماندار تهران نیز بر ضرورت فرهنگ سازی و ایفای نقش موثر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در این زمینه تاکید کرد.

"علی اصغر ناصربخت "، با بیان اینکه دربحث فرهنگ سازی، اتفاقی روی نداده است، یادآور شد: ارزیابی ما از اجرای طرح جمع آوری و ساماندهی متکدیان در سطح شهرستان تهران در همان اوایل اجرای طرح این بود که  برخی ازشهروندان نه تنها از طرح حمایت نکردند، بلکه به نوعی کمک های خود را به متکدیان افزایش دادند بدون آنکه متوجه اثرات منفی کار خود باشند./تمام.

دسته بندی ها