مشاور اجتماعی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ویژه برنامه «ریحانه نبی» مطرح کرد؛
تأکید گفتمان انقلاب اسلامی بر نقش آفرینی اجتماعی زنان

عاطفه خادمی، مشاور اجتماعی وزیر و دبیر ستاد جمعیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: هیچ مکتبی در جهان، به اندازه حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری نگاه متعالی به زنان ندارد؛ چون نقش آفرینی اجتماعی زنان کلید واژه ای است که گفتمان انقلاب اسلامی بر آن تاکید دارد.

  • کد خبر: 323341
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 6 بهمن 1400 - 12:28

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه ها ی عمومی استان تهران، به مناسبت سالروز ولادت حضرت فاطمه (س) و روز بزرگداشت مقام زن، ویژه برنامه «ریحانه نبی» با محوریت رونمایی از کتاب «بوی تند خردل» خاطرات جانباز آزاده، محمدنبی ملک‌حسینی، نوشته نجمه آرام بن و نرگس التیام مقدم، با حضور عاطفه خادمی، مشاور اجتماعی وزیر و دبیر ستاد جمعیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ علیرضا زندوکیلی، سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، شاعران برجسته و بانوان کتابدار روز دوشنبه 4 بهمن ماه در کتابخانه مرکزی پارک شهر برگزار شد.

عاطفه خادمی، مشاور اجتماعی وزیر و دبیر ستاد جمعیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابتدای این مراسم طی سخنانی گفت: برنامه های راهبردی در وزارت ارشاد تدوین شده که بر اساس آن شبکه ای از بانوان فعال در کشور ایجاد خواهد شد.

وی با اشاره به کلیشه های رایج جنسیتی درباره بانوان ادامه داد: واقعیت موجود درباره زنان ایرانی، نشان دهنده ظرافت های جسمی و روحی آن ها است. بانوان ظرافت فکری و روحی مضاعفی دارند و باید از این پتانسیل ها استفاده کرد.

خادمی افزود: ما هیچ مکتبی در جهان نداریم که به اندازه حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری نگاه متعالی به زنان داشته باشد، چون نقش آفرینی اجتماعی زنان کلید واژه ای است که گفتمان انقلاب اسلامی بر آن تاکید دارد.

مشاور اجتماعی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان تاکید کرد: در حوزه وزارتی برنامه تحولی در دست اقدام است که به بخش زنان و خانواده آن اهتمام ویژه ای شده و به دنبال این هستیم که ظرفیت بانوان همراه با شان و کرامت و منزلت آن ها ارتقا یابد و امیدوارم این تعامل ها بیشتر شود.

علیرضا زند وکیلی، سرپرست کتابخانه های عمومی استان تهران در  این مراسم طی سخنانی ضمن تبریک ولادت حضرت فاطمه(ص) گفت: در وصف بانوی بزرگواری که سوره کوثر و قدر در شان ایشان نازل شده چه می توان گفت. مقام حضرت فاطمه(ص) به گونه ای است که همه مردان عالم دست به دامان ایشان هستند و این بانوی بزرگوار نقش بی بدیلی در عالم امکان ایفا می‌کنند؛ چه قبل از خلقت آدم یعنی ازل و چه تا ابد که زندگی ملکوتی ادامه دارد.

وی با اشاره به سروده مرحوم آیت الله غروی اصفهانی معروف به کمپانی، گفت: ایشان از علمای برجسته شیعه و دارای تبع بسیار خاص پسند بوده و در شعری در وصف حضرت فاطمه زهرا(س) سروده است: «مفتقرا متاب رو از در او   بهیچ   سو / ز آنکه   مس   وجود   را   فضه   او   طلا   کند»؛ این شاعر بزرگ در شعر خود وجود ما را به مس در مقایسه با طلا تشبیه می‌کند و می فرمایند از درگاه حضرت فاطمه(ص) به هیچ سمتی نرو چون فضه اش، که خادم این بزرگوار بوده، تمام وجود را طلا می‌کند تا چه رسد به خود این بانوی بزرگ و گرامی.

زند وکیلی خطاب به کتابداران حاضر در مراسم گفت: اقتضای کار شما هدیه دادن دانایی است و نباید این شغل را با حقوق و جایگاه های آن چنانی مقایسه کرد. من اگر از این مجموعه هم بروم حتما این حرف را می زنم که کار در مدرسه، دانشگاه و کتابخانه از جمله مشاغلی است که دانایی را به مردم هدیه می دهد. کتابداری شغلی است که تلقی بین المللی دارد یعنی در همه جای دنیا کتابخانه، کتابخانه است.

وی یادآور شد: ملاقات‌های مردمی و دیدار با همکاران و کتابداران به صورت هفتگی در اداره کل برقرار است و تلاش ما این است که با سایر همکاران گفت‌وگو داشته باشیم و مشکلات را استخراج کنیم و در نهایت دیگران و خودمان را گواهی بگیریم که به سوی بهبود و درست عمل کردن قدم برداشتیم.

زند وکیلی در پایان گفت: امیدوارم بتوانیم رهروان خوبی برای اسلام باشیم و از حضرت فاطمه(س) برای موفقیت در کار، زندگی، کسب و کار و ... مدد بگیریم.

نغمه مستشار نظامی، دبیر محافل ادبی نهاد کتابخانه های عمومی کشور در ادامه این مراسم شعری قرائت کرد:

چقدر بوی تو خوب است بوی آغوشت

همیشه زحمت من بوده است بر دوشت

چنان زلال و لطیفی که مطمئن هستم

دوبال بوده به جای دو دست بر دوشت

ولی به خاطر من بال را کنار زدی

که با دو دست بگیری مرا در آغوشت

...آهای روسریت آفتاب تابستان

شکوفه تاج سر تو بنفشه تن پوشت

بهشت جای قشنگی ست جای دوری نیست

بهشت باغ بزرگی ست باغ آغوشت

بهشت اول وآخر گمان مکن حتی

بهشت هم بروم می کنم فراموشت...

وی به اشاره به آغاز به کار محفل ادبی فیض یک شعر فاطمی قرائت کرد:

مادر شدی تا نام (مادر) جان بگیرد

در چشمهای عاشقش باران بگیرد

مادر شدی تا در پناه نام پاکت

بی حرمتی بر نام زن پایان بگیرد

مادر شدی، حتی پدر هم می تواند

از خنده هایت آیه قرآن بگیرد

تسبیح بار از دوشهای خسته برداشت

تا کار از کردار تو فرمان بگیرد

مادر شدی تا شیعه بی مادر نماند

تا عشق از دست تو قرص نان بگیرد

باشد شفیع ما شوی در روز محشر

باشد خدا بر عاشقان آسان بگیرد

مادر! دعای تو اثر دارد، دعا کن

تا انتظار سبز ما پایان بگیرد

در ادامه این مراسم نیز فاطمه افشاریان چند بیت مدح درباره حضرت فاطمه(ص) قرائت کرد و شعری با مطلع «بابا عقیده داشت که دختر فرشته است/ او را خدا به جای گل از گل سرشسته است» خواند.

گفتنی است، ویژه برنامه «ریحانه نبی» با برگزاری مراسم رونمایی کتاب «بوی تند خردل» خاطرات جانباز آزاده، محمدنبی ملک‌حسینی، نوشته نجمه آرام بن و نرگس التیام مقدم و اهدای شاخ گل و هدایا به بانوان کتابدار استان تهران به کار خود پایان داد.

دسته بندی ها