حمایت 100درصدی دولت از یکپارچه سازی و تجمیع اراضی کشاورزی

معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان تهران با حضور در برنامه نبض کشاورزی شبکه ایران کالا گفت: اگر کشاورزان و خرده مالکین اقدام به تجمیع زمین های کشاورزی کنند، دولت 100 درصد از آن ها حمایت کرده و اجرای آبیاری تحت فشار برای زمین های کشاورزی را به طور کامل برعهده می گیرد.

  • کد خبر: 321824
  • تاریخ خبر: دوشنبه 13 دی 1400 - 08:33

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان تهران، محمدحسین تاجیک معاون گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان تهران با حضور در برنامه نبض کشاورزی شبکه ایران کالا گفت: متاسفانه طی چند دهه گذشته اراضی کشاورزی در حاشیه شهرهای بزرگ تغییرکاربری داده اند و ساخت و سازهای غیرمجاز که در این اراضی انجام شده، کشاورزی را از بین برده است.

وی ادامه داد: اکثر متقاضیانی که برای تغییرکاربری زمین های کشاورزی مراجعه می کنند کشاورزانی هستند که قادر به تولید محصول نیستند؛ البته سازمان جهاد کشاورزی با تمام قوا از ساخت و سازها جلوگیری می کند ولی زمین های کشاورزی بعد از تخریب دیگر برای کشت محصولات کشاورزی مناسب نیستند.

وی با بیان اینکه یکپارچه سازی اراضی کشاورزی می تواند به عنوان یک سیاست مناسب مورد استفاده قرار گیرد، افزود: اگر کشاورزان و خرده مالکین اقدام به تجمیع زمین های کشاورزی کنند دولت 100 درصد از آن ها حمایت کرده و اجرای آبیاری تحت فشار برای زمین های کشاورزی را به طور کامل برعهده می گیرد؛ همچنین اعطای تسهیلات کم بهره ، وام برای سرمایه در گردش و مکانیزاسیون از دیگر امکاناتی است که دولت تحت اختیار این افراد خواهد گذاشت و خوشبختانه در استان تهران اتفاقات خوبی در این زمینه رخ داده است.

وی با انتقاد از کندی اجرای طرح انتقال پساب تصفیه خانه جنوب شهر تهران به دشت ورامین گفت: در حال حاضر برای تامین آب شرب کلان شهر تهران از سدهای ماملو، لتیان، امیرکبیر، لار و طالقان استفاده می شود و آبی برای کشاورزی باقی نمانده است. متاسفانه بدون در نظر گرفتن زیرساخت های مناسب و تخصیص حق آب کشاورزان، فقط یک کانال انتقال آب از جنوب به شهر ورامین کشیده شده است و کشاورزان باتوه به ازبین رفتن منابع پایه ناچار هستند زمین های بزرگ خود را تغییر کاربری داده و قطعه بندی کنند تا امرار معاش نمایند.

وی تاکید کرد: طرح انتقال پساب از ورامین، پیشوا، قرچک و چند شهر دیگر در سال 92 توسط وزیر نیرو وقت کلید خورد ولی 14 کیلومتر از این طرح باقی مانده و ناتمام رها شده است. 

برچسب‌ها