مهم ترین برنامه های سازمان حفاظت محیط زیست در سال 95

معصومه ابتکار، رییس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص اهم برنامه های سال 95 در کانال تلگرامی خود نوشت: «چندی قبل اهم اقدامات انجام شده در سال ٩٤ معرفی شد. اکنون با مروری بر چشم انداز سال 95 که دوره پساتحریم به شمار می رود، امیدوارم بتوانیم از فرصت ها برای به کارگیری فناوری های نوین و سبز بهره ببریم.سازمان حفاظت محیط زیست در سال ٩٥ برای توان افزایی کارکنان و مدیران خود و ارتقای سطح آموزش تخصصی آنها مانند آموزش دوره های بین المللی تلاش می کند و این امر علاوه بر توجه به بهبود وضعیت معیشت ایشان خواهد بود.

  • کد خبر: 25954
  • تاریخ خبر: يکشنبه 15 فروردين 1395 - 13:50

معاون رییس جمهور در ادامه افزود:کاهش آلودگی هوای شهرهای بزرگ علاوه بر هفت کلان شهر با جدیت و مدیریت منسجم و نظارت سازمان حفاظت محیط زیست دنبال می شود. برخی مراکز استان ها مکلف به ارائه برنامه های خود هستند تا تعداد شهرهای دارای برنامه کاهش آلودگی هوا به حدود ٢٠ شهر برسد.

به گفته وی ،برنامه احیا و مدیریت تالاب های کشور با همکاری جوامع محلی و روستاییان و سازمان های منطقه ای و بین المللی با جدیت دنبال خواهد شد. علاوه بر موضوع حفاظت از تالاب ها به طور کلی موضوع جلب مشارکت بخش خصوصی و جوامع محلی در حفاظت از مناطق از اهداف سازمان است. 

ابتکار با اشاره به برنامه های سازمان در سال 95 گفت:مقابله با گرد و غبار که برنامه استانی و شناسایی کانون های آن در سالی که گذشت صورت گرفت، در دستور کار سازمان جنگل ها و مراتع و ستاد ملی قرار می گیرد. از سوی دیگر همکاری های دوجانبه و بین المللی در ابعاد مختلف به ویژه برای مهار گردوغبار با توجه به قطع نامه اخیر مجمع عمومی سازمان ملل درباره مقابله با این پدیده ادامه می یابد. برای همکاری های منطقه ای، به ویژه درباره خزر، خلیج فارس و دریای عمان تلاش بیشتری انجام می شود.

معاون رییس جمهور تصریح کرد:حفاظت از جنگل های طبیعی هیرکانی و زاگرس با توسعه واردات چوب و کنترل و نظارت دقیق بر مصارف واحدهای صنعتی، توقف بهره برداری تجاری و اجرای مصوبات دولت پیگیری خواهد شد.برای پیشبرد اقتصاد سبز از طریق قوانین و مقررات، مانند مالیات سبز و توسعه مشاغل مرتبط با محیط زیست در هماهنگی با وزارت کار و امور اجتماعی تلاش خواهیم کرد. تقویت صندوق ملی محیط زیست همچنان در دستور کار است. تلاش می شود تفاهم نامه های دوجانبه با کشورهای مختلف عملیاتی شود.

ابتکار با مهم شمردن برنامه احیای دریاچه ارومیه بیان داشت:برنامه احیای دریاچه ارومیه و اخذ حقابه تالاب ها براساس بخش نامه وزیر نیرو در سال ٩٤ دنبال می شود. همچنین در مورد اصلاح جاده میانگذر بر روی دریاچه ارومیه اقدام خواهد شد. چنانچه موضوع جایگزینی جاده گلستان پیگیری خواهد شد. تعامل با قوای مختلف، مانند مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه در سال جدید باید تقویت شود. تقویت جریان مشارکت مردمی در امر حفاظت از محیط زیست نیز مد نظر بوده، همچنین همکاری با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی به عنوان پشتوانه علمی حرکت سازمان در سال ٩٥ بیشتر پیگیری می شود.

رییس سازمان محیط زیست اضافه کرد:در عرصه هنر و ورزش برنامه های سال قبل تا رسیدن به نتایج لازم دنبال خواهد شد.اصلاح الگوی کشت و آبیاری نوین فعالیت اصلی وزارت جهاد کشاورزی است، اما ترویج آموزش های کشاورزی پایدار و سازگار با تغییر اقلیم مدنظر سازمان خواهد بود.ارزیابی زیست محیطی طرح ها با دقت انجام شده و موضوع پایش صنایع جزو اولویت های سازمان است.

معاون رییس جمهور در پایان خاطر نشان کرد:سازمان برای اجرائی کردن برنامه اقتصاد کم کربن و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و بهینه سازی مصرف انرژی، علاوه بر سازوکارهای اجرائی و اقتصادی از جریان سازی اجتماعی، مانند آنچه در چالش ١٨ درجه عنوان شد، مدد خواهد گرفت.موضوع اقتصاد محیط زیست و ارزشگذاری مناطق تداوم می یابد و اجرایی شدن برنامه های مدیریت تنوع زیستی و حیات وحش مورد پیگیری خواهد بود.

پیگیری های مربوط به احقاق حقوق طبیعت، حیات وحش و حیوانات دنبال شده و اجرای طرح جامع پارک طبیعت پردیسان نیز از جمله اقداماتی است که تلاش می شود بخش هایی از آن عملی شود.

دسته بندی ها