مهار رشد جمعیتی تهران با انتقال پایتخت سیاسی

عضو فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس با یادآوری اقدامات ناموفق دولت قبل در انتقال پایتخت، گفت: دولت قبل به دنبال انتقال هر معاونت و وزارتخانه به یک استان بود که در واقع قابلیت اجرا نداشت اما طرح انتقال تمامی مراکز سیاسی و اداری به یک منطقه اقدامی اساسی تر خواهد بود.

  • کد خبر: 10882
  • تاریخ خبر: سه شنبه 22 ارديبهشت 1394 - 10:23

به گزارش پايگاه اطلاع رساني استانداري تهران،نبی‌الله احمدی، درباره طرح امکان‌سنجی انتقال پایتخت سیاسی و اداری کشور و ساماندهی و تمرکززدایی از تهران، گفت: با توجه به مطرح بودن مشکلات متعدد در تهران از جمله آلودگی هوا، ترافیک سنگین و ... ضروری است تا تدابیری اندیشیده شود که بتوانیم مسائل را حل کنیم، از همین رو موضوع امکان سنجی انتقال پایتخت در دست بررسی قرار گرفته تا بتوان حداقل مشکلات تهران را برطرف کرد.

نماینده مردم داراب در مجلس شورای اسلامی، افزود: انتقال پایتخت سیاسی در کشور امکان پذیر است البته به شرط اینکه بررسی های کارشناسانه به درستی انجام گیرد.

عضو فراکسیون مدیریت شهری و روستایی در مجلس نهم، با تاکید بر اینکه در حال حاضر زیرساخت‌های انتقال پایتخت سیاسی به اندازه پایتخت اقتصادی فراهم نیست، تصریح کرد: امروزه تنها در حد نیازهای وزارتخانه ها در دیگر استان ها قدمی برداشته شده است اما برای عملیاتی شدن طرح امکان‌سنجی انتقال پایتخت سیاسی و اداری کشور و ساماندهی و تمرکززدایی از تهران لازم است یکی از استان‌ها که دارای ظرفیت حداقلی است و البته به شهر تهران هم نزدیک است، برای انتقال پایتخت سیاسی و اداری کشور مورد بررسی قرار گیرد.

احمدی یادآور شد: پس از امکان‌سنجی انتقال پایتخت سیاسی و اداری کشور و ساماندهی و تمرکززدایی از تهران که مورد تایید شورای نگهبان هم قرار گرفته، یکی از استان‌های نزدیک به تهران به عنوان پایتخت سیاسی انتخاب خواهد شد.

وی درباره اینکه تجربه تلخ دولت گذشته در خصوص انتقال پایتخت فرهنگی تکرار نخواهد شد، گفت: دولت قبل به دنبال انتقال هر معاونت و وزارتخانه به یک استان بود که در واقع امکان‌پذیر نبود از این رو نتوانست موفق شود، اما حضور تمامی مراکز سیاسی و اداری در یک منطقه و تمرکز مسولان مربوطه در یک مکان اقدامی اساسی تر خواهد بود.

نماینده مردم داراب در مجلس نهم، گفت: اصل طرح امکان‌سنجی انتقال پایتخت سیاسی و اداری کشور و ساماندهی و تمرکززدایی از تهران نیازمند بررسی جدی است و البته لازم است با ارائه راهکارهای عملیاتی از توسعه شهر جلوگیری کنیم تا از مشکلات تهران کاسته شود.

وی با بیان اینکه انتقال پایتخت سیاسی و اداری مشکلی از مشکلات تهران نمی‌کاهد، تاکید کرد: با انتقال پایتخت سیاسی و اداری و تمرکززدایی از پایتخت قطعا از رشد و توسعه تهران جلوگیری خواهد شد زیرا در کنار انتقال پایتخت سیاسی بخشی از مراکز و شرکت های اقتصادی که با حوزه های وزارتخانه ها ارتباط دارند نیز منتقل می‌شوند، بر این اساس هرچند در مجموع تاثیر زیادی بر جمعیت فعلی تهران نخواهند داشت ولی توسعه جمعیت را مهار می کند.

عضو فراکسیون مدیریت شهری و روستایی در مجلس نهم، با اشاره به اینکه پروسه طرح انتقال پایتخت سیاسی و اداری کشور و ساماندهی و تمرکززدایی از تهران حدود 3 الی 4 سال به طول خواهد انجامید، گفت: آنچه دارای اهمیت است اصل موضوع انتقال و جانمایی مناسب به عنوان پایتخت جدید است.

عضو کمیسیون عمران در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: برای جلوگیری از مسکوت ماندن طرح انتقال پایتخت سیاسی و اداری کشور و ساماندهی و تمرکززدایی از تهران در صورت تغییر دولت این طرح در مجلس مطرح شد و با پشتوانه قانونی هر دولتی موظف به عملیاتی کردن طرح انتقال پایتخت سیاسی و اداری کشور و ساماندهی و تمرکززدایی از تهران خواهد بود.

دسته بندی ها