سه شنبه 12 فروردين 1399
En Fa
تاریخ : دوشنبه 7 بهمن 1398
کد 99846

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای تهران خبر داد:

انسداد 111 حلقه چاه غیرمجاز در دی ماه / رفع تصرف بیش از 134 هزار متر مربع از حریم و بستر رودخانه های استان تهران

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای تهران گفت : با تلاش گروه گشت و بازرسی امورهای آب تابعه، 111 حلقه چاه غیر مجاز در مجموع به عمق 5 هزار و 217 متر و آبدهی 138 لیتر بر ثانیه مسدود شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، "احمدعلی قربانیان" با بیان این مطلب فوق افزود: با انجام این عملیات از برداشت غیرمجاز  2 میلیون  و 700 هزار متر مکعب آب از سفره های آب زیرزمینی استان تهران جلوگیری بعمل آمد.

وی در ادامه گفت: همچنین طی ماه گذشته، 134 هزار و 900 مترمربع از حریم و بستر رودخانه های استان تهران در جهت صیانت از منابع آبی و همچنین جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز در حریم و بستر رودخانه های این استان در دی ماه سال جاری رفع تصرف شد.

قربانیان در ادامه با اشاره به اینکه 105 حلقه چاه غیر مجاز نیز در دی ماه شناسایی که انسداد آنها از طریق مراجع قضایی در حال پیگیری است، افزود: در راستای طرح احیاء و تعادل بخشی آب های زیرزمینی همچنین 36 دستگاه کنتور هوشمند نصب و 16 دستگاه حفاری غیر مجاز توقیف و به پارکینگ امورهای آب منتقل شده است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای تهران با بیان اینکه 630 حلقه چاه کشاورزی مجاز مورد کنترل و نظارت بر بهره برداری از آن ها قرار گرفته است، یادآور شد: در یک ماه گذشته 205 حکم قضایی مربوط به تجاوز به حریم و بستر رودخانه های استان اخذ و اجرا شده است.

قربانیان با تاکید بر همکاری دستگاه قضایی برای برخورد با متخلفان و متجاوزان به منابع آب سطحی و زیرزمینی گفت : برداشت های بی رویه آب سبب افت سطح آب های زیرزمینی شده و کاهش سطح آب‌های زیرزمینی خطرات و عواقب جبران ناپذیری از جمله ایجاد فروچاله، فرونشست زمین، شور شدن آب وکاهش کیفیت آب را در پی خواهد داشت.

وی همچنین خاطر نشان کرد: تجاوز به بستر و حریم رودخانه ها، مانع عبور آب در زمان بروز سیلاب ها گردیده که تبعات سنگین و آثار مخربی را بدنبال خواهد داشت و با توجه به اهمیت موضوع،  شرکت آب منطقه ای تهران از هیچ کوششی در جهت صیانت از منابع آب و اعمال حاکمیت دریغ نخواهد کرد.

  • نوشته شده
  • در دوشنبه 7 بهمن 1398
  • ساعت 14
  • توسط شرکت آب منطقه ای تهران
  • تعداد بازدید 71