يکشنبه 6 بهمن 1398
En Fa
تاریخ : چهارشنبه 20 آذر 1398
کد 95716

افزایش آبگذری رودخانه ها در محدوده ورامین

مدیر امور منابع آب ورامین گفت: به منظور عبور ایمن سیلاب و افزایش آبگذری رودخانه ها لایروبی چهار رودخانه در محدوده عملکرد این امور انجام شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، “محمد داودی” با اعلام مطلب فوق اظهار داشت: با توجه به شرایط جوی حاکم بر کشور و احتمال وقوع بارش های بالاتر از حد نرمال به جهت پیشگیری از وقوع حوادث و خسارات احتمالی با هماهنگی فرمانداری ها و شهرداری های حوزه عملکرد، اقدام به لایروبی و افزایش ظرفیت آبگذری رودخانه های جاجرود، کرج و لات آجی و نهر طبیعی علی خراط در ماه های مهر، آبان و آذر سال جاری نموده است.

وی با اشاره به لایروبی رودخانه جاجرود در محدوده اتوبان قم – گرمسار گفت: انباشت رسوبات سیلاب ابتدای سال جاری در محدوده پل اتوبان قم-گرمسار موجب كاهش ظرفيت آبگذري و همچنین عبور كُند سيلاب و بالا آمدن سطح آب در محدوده مذکور شده بود.

داودی ادامه داد: با عنایت به اهمیت این محور مواصلاتی امور منابع آب ورامین با همکاری بهره بردار اتوبان  قم – گرمسار اقدام به لایروبی رودخانه جاجرود به طول حدود 300 متر با حجم عملیات خاکی حدود 15000 متر مکعب نموده است که این امر علاوه بر افزایش ظرفیت آبگذری رودخانه مذکور باعث کاهش خطرات محتمل برای سازه پل متقاطع رودخانه گردیده است.

وی از لایروبی رودخانه لات آجی در محدوده کمربندی شمالی قرچک خبر داد و گفت: رودخانه لات آجی حد فاصل كمربندي شمالي قرچك تا جاده قلعه نو به طول حدود 2 كيلومتر به دليل نخاله ريزي هاي وسيع انجام شده درسنوات گذشته مسدود  شده بود و عملاً شرایط عبور ایمن سیلاب را نداشت.

مدیر امور منابع آب ورامین تصریح کرد: لذا با توجه به حساسیت موضوع، هماهنگی های لازم با شهرداری قرچک توسط این امور انجام و پس از در اختیار قرار گرفتن ادوات و ماشین آلات لازم، تا کنون حدود یک کیلومتر با حجم عملیات خاکی حدود 30000 متر مکعب از این رودخانه لایروبی شده است که عملیات لایروبی تا احیاء کامل رودخانه در بازه مذکور ادامه دارد.

وی در خصوص نهر طبیعی علی خراط گفت: ظرفیت نهر طبیعی علی خراط در محدوده شهرستان ورامین حدفاصل بالادست جاده پیشوا- ورامین تا جاده قلعه سین به دلیل رسوبگذاری چندین سال گذشته کاهش یافته بود. لذا با هماهنگی های به عمل آمده با فرمانداری و شهرداری ورامین و در اختیار قرار گرفتن امکانات و ادوات لازم طولی حدود 7/1 کیلومتر از این نهر در بازه مذکور با حجم عملیات خاکی در حدود 5000 متر مکعب لایروبی و ظرفیت آبگذری آن افزایش یافت.

داودی با بیان اینکه رودخانه کرج در محل تلاقی با جاده چرمشهر نیز لایروبی شده است گفت: رودخانه کرج در محدوده بالادست و پایین دست جاده چرمشهر در اثر سیلاب های ابتدای سال به دلیل رسوبگذاری دچار کاهش ظرفیت آبگذری شده بود بنابراین با توجه با هماهنگی های به عمل آمده طولی در حدود 300 متر از رودخانه در بازه یاد شده با حجم عملیات خاکی در حدود 2500 مترمکعب لایروبی گردید.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بازه های دیگری از مجاری آب های سطحی حوزه عملکرد این امور نیز نیاز مبرم به لایروبی و ایمن سازی دارند که اقدامات لازم جهت تامین اعتبار و تجهیزات مورد نیاز در حال انجام است.

  • نوشته شده
  • در چهارشنبه 20 آذر 1398
  • ساعت 12
  • توسط شرکت آب منطقه ای تهران
  • تعداد بازدید 7