پنجشنبه 8 اسفند 1398
En Fa
تاریخ : چهارشنبه 23 مرداد 1398
کد 83684

علیخانی:اعتماد مردم به سمن ها سرمایه اصلی آنهاست

معاون هماهنگی و نظارت فرهنگی، اجتماعی و همکاری های منطقه ای معاون اول ریاست جمهوری ضمن تقدیر از ساز مان های مردم نهاد، آن ها را به صبوری در انجام امور فرا خواند.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان رباط کریم، مهدی علیخانی ضمن تشکر از فرماندار بابت اقدامات مفیدی که در خصوص تشکل ها و انجمن های غیر دولتی در زمینه برپایی نمایشگاه برای نشان دادن توانمندی ها و مشارکت های اجتماعی ایجاد کرده در نشست تشکل ها و سازمان های مردم نهاد که در کاروانسرای حاج کمال بر پا شده بود، بیان کرد: کاری که دوستان در بخش سازمان های مردم نهاد انجام می‌دهند فعالیتی است که اگر در مقایسه با اقدام فعالیت‌های بخش های دولتی در مقام قیاس بر آییم، صادقانه باید بگوییم بسیار موثر تر، مهم تر و پایدارتر هستند چرا که خودجوش مشغول به فعالیت هستند.
وی با اشاره به ویژگی های شاخص سمن ها عنوان کرد: مهم ترین ویژگی این نهادها و تشکل ها را از فعالیت سایر نهادها،  سازمان‌ها و مجموعه‌های مرتبط با دولت و حاکمیت متمایز می کند، بحث داوطلبانه، ارادی و اختیاری بودن فعالیت های شان است چرا که وقتی کاری داوطلبانه صورت می گیرد میل در انجام آن بیشتر شده و زمان پایداری آن افزون تر می‌شود. مسئله بعدی،  بحث منافع است که برای سمن ها این مهم جزو اولویت اصلی شان نیست و منافع عمومی برایشان در اولویت است. نکته دیگر، کمک به ارتقاء و نهادینه کردن مشارکت های اجتماعی مردمی در زمینه های مختلف است.
علیخانی درباره اعتماد مردم به این سمن ها ادامه داد: ناگفته پیداست، در بین سازمان ها، گروه ها و بخش‌هایی که مسئولان دولتی مشغول به کار هستند مجموعه ای که از بیشترین اعتماد و سرمایه اجتماعی برخوردار است، سازمان های مردم نهاد است. از این روی به آن ها توصیه می کنم تا در مسیر آسیب و چالش های پیش رویشان بسیار مراقب باشند تا سرمایه و اعتماد اجتماعی خود را حفظ کنند چرا که این اعتماد به راحتی به دست نیامده و به راحتی نمی شود آن را حفظ کرد. از این رو توصیه می کنم در مسیر فعالیت شان از این که مورد طمع یا استفاده جریان های سیاسی یا ایفای نقش در بازی هایشان قرار بگیرند به شدت پرهیز کنند.
معاون هماهنگی و نظارت فرهنگی، اجتماعی و همکاری های منطقه ای معاون اول ریاست جمهوری، با اشاره به ویژگی های منحصر به فرد سمن ها که آن ها را از سازمانهای دیگرجدا می کند، اظهار داشت: مهم ترین مطلبی که باعث متمایز شدن سازمان های مردم نهاد می شود استقلال فکری و مالی شان است. درست است که دولت یا مجموعه حاکمیت، مسئولیت تسهیل امور را دارد اما این به معنی وابستگی سمن ها به دولت و حاکمیت نیست، به طور طبیعی اگر سمن‌ها را در چارچوب کمک دولت تعریف کنند دچار چالش می شوند، از این روی بهتر است به طور طبیعی و بدون وابستگی کار خود را انجام دهند. نکته بعدی پرهیز از حضور در عرصه سیاسی است. کار سمن‌ها برجسته کردن موضوعی خاص در حوزه‌های مختلف مدنظرشان است و  آن چه آن ها را از گروه‌های سیاسی غیر دولت جدا می کند بنا به اعتماد و سرمایه اجتماعی مطلوبشان مقوله پی جویی، قدرت و تمرکزشان در حوزه سیاسی است.
وی در پایان با اشاره به تشدید آستانه تحمل اعضا و مسئولان سمن ها یادآور شد: بسیاری از موضوعاتی که سمن ها برای مواجهه اندیشه و حل آن به دنبال راه حل می گردند به خصوص در حوزه مشکلات اجتماعی، موضوعاتی نیست که در پروسه کوتاهی شکل گرفته باشد و قدمتی طولانی دارند از این روی نباید توقع داشته باشید که در زمان کوتاه به راه‌حل و نتیجه برسید و در صورت انجام نشدن این مهم دلسرد و نا امید شوید. باید چشم انداز بلند مدتی داشته باشند و با همراهی استاندار و فرماندار شهرستان ها مطمئن هستم شرایط بهتری پیش رویتان قرار خواهد گرفت.
 
  • نوشته شده
  • در چهارشنبه 23 مرداد 1398
  • ساعت 17
  • توسط روابط عمومی فرمانداری شهرستان رباط کریم
  • تعداد بازدید 329
  • واحد ارجاع دهنده وب سایت فرمانداری رباط کریم