Aa
شنبه 25 مرداد 1399
En Fa
تاریخ : سه شنبه 18 تير 1398
کد 79225

بررسی قیمت های غیرواقعی شهریه مهد کودک ها در جلسه تنظیم بازار استان/ امامی امین: تشکیل وزارت بازرگانی برای نظارت بر بازار مصرفی نیاز اساسی است

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری تهران گفت: برای مهدهای کودک در منطقه یک شمیرانات هزینه نگهداری بر اساس گزارش اعلام شده حدود یک میلیون و ۷۰ هزار تومان و برای شهرستان‌های استان تهران حدود ۷۴۹ تومان است اما در حال حاضر قیمت اخذ شده ۱۷۷ هزار تومان است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران،محمد امامی امین در بیستمین جلسه ستاد تنظیم بازار استان تهران با اشاره به افزایش نرخ شهریه مهدهای کودک گفت: بر اساس گزارش‌های ارائه شده، قیمت تعیین شده برای شهریه مهدهای کودک با قیمت‌های واقعی تفاوت زیادی دارد به‌شکلی که برای مهدهای کودک در منطقه یک شمیرانات هزینه نگهداری بر اساس گزارش اعلام شده حدود یک میلیون و ۷۰ هزار تومان و برای شهرستان‌های استان تهران حدود ۷۴۹ تومان است اما در حال حاضر قیمت اخذ شده ۱۷۷ هزار تومان است.

وی افزود: در حال حاضر مهدهای کودک تحت عنوان کلاس‌های فوق‌العاده هزینه‌هایی را دریافت می‌کنند که البته دریافت این هزینه‌ها برای نگهداری هر کودک در مهدها طبیعی است.
وی تاکید کرد: البته ما به هیچ وجه تخطی از آنچه که به عنوان نرخ شهریه مهدهای کودک ابلاغ شده را نمی‌پذیریم و در این جلسه نیز به بهزیستی اعلام شده که چتر حمایتی و نظارتی خود را باید به صورت دقیق در این حوزه اعمال کنیم. در برخی از مهدهای کودک مبالغی که تحت عنوان کلاس‌های فوق‌العاده دریافت می‌شود باید ساماندهی شود.

معاون استاندار تهران ادامه داد: قیمت‌های تعیین شده واقعی نیست و قیمت تمام شده برای نگهداری کودک در مهدهای کودک با وجود ۳۸ نفر در یک کلاس به همراه هزینه‌های کادر آموزشی بسیار سنگین است، لذا مقرر شد برای نزدیک شدن این شهریه‌ها به قیمت واقعی فعلاً افزایش ۲۹ درصدی اعمال شود تا رسیدن به قیمت‌های واقعی با تعیین کارگروهی بررسی و پیشنهاد آن به ستاد تنظیم بازار ارسال شود.

وی تاکید کرد: امیدواریم تصمیم عادلانه‌ای در این کارگروه گرفته شود که مردم از خدمات مهدکودک‌ها استفاده کنند و مهدهای کودک نیز برای تأمین هزینه‌های خود مرتکب تخلف نشوند.

وی در خصوص نظارت بر مهدهای کودک و اخذ شهریه‌ها نیز گفت: متأسفانه نظام توزیع مالی در کشور اشکالات زیادی دارد و بر همین اساس ایده تشکیل وزارت بازرگانی در دولت مطرح شد. برای مثال در حال حاضر در بخش پوشاک حاشیه سود ۲۰ درصدی وجود دارد به طوریکه فاصله قیمت از تولیدی تا مغازه‌ها بسیار بالاست.

وی ادامه داد: دولت نظارت بر واحدهای صنفی را به اتحادیه‌ها سپرده و در حقیقت در این حوزه برون سپاری کرده و از طریق تعزیرات حکومتی و سازمان حمایت نقش‌های نظارتی و حمایت اعمال می‌شود اما این شیوه از نظارت تکافوی بازار را نمی‌دهد به این ترتیب اگر نگران نوسانات قیمت در بازار هستیم به عنوان مسئول ستاد تنظیم بازار استان تقاضا می‌کنم نسبت به ایجاد وزارت بازرگانی هر چه سریع‌تر به ویژه در شرایط فعلی اقدام شود. ما نیز در سطح استان تلاش می‌کنیم با همکاری دستگاه‌های مربوطه نسبت به نظارت دقیق اقدام کنیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود در خصوص افزایش لجام گسیخته سیب زمینی در بازار گفت: برای تولید سیب زمینی و صیفی جات قطع به یقین کسری در بازار نداریم اما همان ایده‌ای که در دولت پیگیری می‌شود یعنی تشکیل وزارت بازرگانی باید محقق شود تا وظیفه ساماندهی در بازار به طور کامل انجام شود.

وی ادامه داد: تاجر امروز کالا را از میدان تهران خرید می‌کند و اثر آن در کل بازار تهران مشاهده می‌شود و باعث افزایش قیمت می‌شود. بی‌تردید تاجر اگر می‌خواهد اقدام به صادرات کند باید از محل توقف، محصول خود را خریداری کند. تهران به عنوان پایلوت میادین میوه و تره بار است و بسیاری از محصولات تولیدی به تهران می‌آید و تاجر برای اینکه کار خود را راحت کند محصولی مانند سیب زمینی را از میدان تره بار تهران خریداری می‌کند؛ برای مثال در یک روز ۵۰ تریلی سیب زمینی خریداری می‌کند که این موضوع به صورت طبیعی باعث افزایش قیمت در بازار تهران می‌شود و به سایر استان‌ها نیز سرایت می‌کند.

امامی امین تاکید کرد: البته خرید مانعی ندارد اما باید سیاست‌های صادراتی را اصلاح کنیم. اصولاً معتقدم ادغام وزارتخانه‌های صنعت، معدن، تجارت و بازرگانی اقدامی اشتباهی است. امروز فرهنگ دلالی پدر اقتصاد ما را درآورده، باید با این فرهنگ دلالی و ویژه خواری مقابله کنیم. بی‌تردید باید متولی صادرات مشخص شود. امیدواریم دولت این اقدام را انجام دهد و وزارت بازرگانی تشکیل شود تا آن موقع نیز ما در سطح استان تلاش می‌کنیم که نسبت به کنترل این موضوعات اقدام کنیم تا مردم کمتر متضرر شوند.
  • نوشته شده
  • در سه شنبه 18 تير 1398
  • ساعت 15
  • توسط خانم مرضیه محمدی
  • تعداد بازدید 75