تاریخ : دوشنبه 17 تير 1398
کد 78994

جمع آوری پارکومترها بعد از پارکبان‌ها در تهران

سرپرست معاونت فنی و مهندسی سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در مورد جزئیات طرح هوشمند پارک حاشیه‌ای در پایتخت اظهار داشت: تهران را برای اجرای این طرح به پنج پهنه تقسیم کرده‌ایم و به صورت پایلوت آن را در منطقه ۲ اجرا تا نواقص آن رفع و سپس به صورت کلی در پهنای دیگر پایتخت اجرا شود.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری تهران، "وحید سرلک" گفت: براساس تقسیم‌بندی های صورت گرفته، هر پهنه سه تا  چهار منطقه را پوشش می‌دهد و تا پایان سال دو پهنه دیگر با اولویت مناطق مرکزی ۶، ۷، ۱۱ و ۱۲ برای پارک حاشیه‌ای هوشمند مدنظر قرار دارد که اکثر اقدامات آن تا دو ماه دیگر اجرایی می‌شود.

نرخ پارک حاشیه‌ای در سال 98

وی در مورد قیمت پارک حاشیه‌ای گفت: قیمتی که برای پاک حاشیه‌ای هوشمند درنظر گرفته شده همان نرخی بوده که درشورای شهر سال ۹۳ تصویب شد و هزینه مشابه پارکومتر است و مبلغ جدیدی ندارد. البته شورای شهر موظف بود هر ساله ۱۰ تا ۱۲ درصد به نرخ پارک حاشیه‌ای بیفزاید، ولی اکنون همچنان نرخ سال ۹۳ اجرایی می‌شود. 

وی بیان داشت: در نیم ساعت ابتدای پارک در معبر هزینه‌ای برای راننده لحاظ نمی‌شود و پارک رایگان است، اما براساس نرخ مصوب شورای شهر، میزان نرخ پارک حاشیه‌ای در محدوده خارج از طرح ترافیک 30 دقیقه تا یک ساعت، 500 تومان، یک تا 4 ساعت 1000 تومان و بیش از 4 ساعت 2 هزار تومان در هر ساعت است و برای محدوده داخل طرح نیم ساعت اول رایگان،‌ 30 دقیقه تا یک ساعت 700 تومان و یک تا دو ساعت 1200 تومان و برای 2 تا 4 ساعت 1800 تومان و برای بیش از 4 ساعت 3000 تومان است.

از یک تا چهار ساعت هزار تومان و برای ۴ ساعت به بالا هر ساعت ۲ هزار تومان در نظر گرفته می‌شود که برای پارک حاشیه‌ای طرح ترافیک هزینه گرانتر و  حدود ۱۵ درصد بیشتر درنظر گرفته شده است.
وی در مورد نیاز پایتخت به پارک حاشیه‌ای گفت: برخی از افراد در شورای شهر اعلام کردند که در پایتخت یک میلیون فضای پارک حاشیه‌ای داریم،‌ ولی براساس دستورالعمل قانونی، ما فقط در معابر پرترافیک می‌توانیم برای پارک حاشیه‌ای از مردم عوارض اخذ کنیم و شرایط درنظر گرفته شده، شامل مواردی همچون دیده شدن عرضه و تقاضا در محدوده و میزان حجم مسکونی به تجاری در حواشی معبر است. همچنین در معابر فرعی و محله‌های مسکونی امکان اخذ عوارض نیست. 

پارکومترها به تدریج جمع می‌شود

وی خاطرنشان کرد: براساس بررسی‌های مرکز مطالعات شهرداری چندی پیش انجام داد، مشخص شده ۱۰۰ هزار پارک حاشیه‌ای در تهران وجود دارد که می‌تواند برای شهرداری درآمدزا باشد، همچنین در تلاشیم که پارکومترها را به مرور جمع کنیم و به جای حدود ۳ هزار پارکومتر، پارک حاشیه‌ای هوشمند را در همه مناطق اجرایی سازیم. 

نصب کیوسک‌های ویژه برای ثبت نام پارک حاشیه‌ای

سرلک خاطرنشان کرد: در پارک حاشیه‌ای هوشمند، خودروهای خاصی در محدوده معبر تردد کرده و پس از برداشت پلاک از طرف شهرداری به رانندگان پیامک ارسال می‌شود که حساب شهروندی خود را شارژ کنند، در صورتی که اینترنت برای افراد ممکن نباشد،‌کیوسک‌هایی در ۲۰ نقطه در معابر مناطق ۲ به زودی طی روزهای آینده نصب می‌شود.همچنین فرصت یک ماهه برای پرداخت عوارض پارک حاشیه‌ای وجود دارد که اگر در مدت معین پرداخت انجام نگیرد، علاوه بر اخذ عوارض، جریمه توسط پلیس نیز لحاظ خواهد شد.

فعالیت پارکبان‌ها تخلف است

وی با اشاره به اینکه از سال ۹۵ پارکبان‌ها جمع‌آوری شدند، گفت: مردم در صورت مشاهده پارکبان‌ها می‌توانند گزارش خود را به ۱۱۰ اعلام کنند چرا که فعالیت این افراد تخلف است، همچنین اجرای طرح پارک حاشیه ای هوشمند جهت رضایتمندی مردم و در راستای عدالت اجتماعی و دارا بودن شهر هوشمند در  نظر گرفته شده و در مناطقی که امکان پارک حاشیه‌ای هوشمند وجود داشته باشد، تابلوهای آبی‌رنگی را نصب کرده‌ایم. 
شهروندانی که تمایل به استفاده از پارک هوشمند دارند باید همچون طرح ترافیک در سامانه تهران من ثبت نام کنند.
انتهای پیام/

آلبوم تصاویرجمع آوری پارکومترها بعد از پارکبان‌ها در تهران

  • نوشته شده
  • در دوشنبه 17 تير 1398
  • ساعت 09
  • توسط روابط عمومی فرمانداری تهران1
  • تعداد بازدید 102
  • واحد ارجاع دهنده فرمانداری تهران