تاریخ : چهارشنبه 22 خرداد 1398
کد 76627

استاندار تهران: اشتغال و توانمندسازی روستاها با تکیه بر مزیت های نسبی پیگیری می شود

استاندار تهران با اشاره به لزوم توسعه برنامه محور روستاها گفت: اشتغال و توانمندسازی روستاها با تکیه بر مزیت های نسبی پیگیری می شود.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران، سي و دومين نشست فصلي مديران كل دفاتر امور روستايي و شوراهاي استانداري ها با حضور معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور، مهدي جمالي نژاد معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزير كشور و رئيس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور،‌ محمد امید معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری و انوشيروان محسني بندپي استاندار تهران به میزبانی استانداری تهران در حال برگزاری است.
 
انوشیروان محسنی بندپی با اشاره به ضرورت نگاه دولت و مجلس به توسعه روستایی اظهار داشت: توسعه هدف مطلوبی برای ارتقا بخشیدن به معیشت آحاد جامعه است که محور اصلی آن روستاهاست به همین دلیل تولید محور بودن روستاها مورد توجه قرار گرفته است.
 
وی بیان کرد: در اقتصاد کشورهای جهان سوم کشاورزی محور اصلی است که مبنای کشاورزی نیز در روستاها می باشد همچنین نقش مشارکت زنان، روحیه تولید محوری در روستاها و مزیت‌های نسبی روستاها باید مورد توجه جدی باشد.
 
استاندار تهران ادامه داد: فراهم کردن امکانات روستایی، بهداشتی و درمانی چون تابع نظام توسعه محور نبود سبب شد روستاها یکی پس از دیگری خالی از سکنه شود و وضعیت ۷۰ درصد روستایی و ۳۰ درصد شهری ابتدای انقلاب معکوس شد.
 
محسنی بندپی با بیان اینکه توانمندی های روستایی متفاوت از گذشته شده عنوان کرد: ظرفیت ها و استعدادهای جدیدی باید در روستاها ایجاد شود تا زمینه ماندگاری روستاییان فراهم کند که توجه به استارتاپ ها و روش های نوین در صنعت گردشگری، بوم گردی، گلخانه و غیره نقش آفرین است.
 
وی سپس گفت: برداشت یک و نیم میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی انجام شد که سبب شد رتبه تهران از ۲۷ به رتبه هفدهم برسد که ۸۰۴ هزار جمعیت روستایی استان تهران می‌توانند از این وام اشتغالزایی استفاده کند چرا که بهره آن کم است.
 
استاندار در پایان خاطرنشان کرد: تشکیل گروههای همیار برای زنان سرپرست خانوار و گروه های خودیار که به شکل زنجیر وار در حال فعالیت هستند منجر به اشتغال و توانمندسازی روستاها می شود.
 
 
  • نوشته شده
  • در چهارشنبه 22 خرداد 1398
  • ساعت 15
  • توسط خانم مرضیه محمدی
  • تعداد بازدید 89