جمعه 16 خرداد 1399
En Fa
تاریخ : چهارشنبه 25 ارديبهشت 1398
کد 73948

فرماندار تهران ؛ بازسازی کتابخانه عمومی پارک شهر اقدامی ارزشمند و کم نظیر است

"عیسی فرهادی" معاون استاندار و فرماندار تهران در نخستین جلسه انجمن کتابخانه عمومی شهرستان تهران گفت:بازسازی کتابخانه عمومی پارک شهر اقدامی خاص بوده و باید آیینی ویژه برای بازگشایی آن تدارک دید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛ نخستین جلسه انجمن کتابخانه عمومی شهرستان تهران با حضور عیسی فرهادی، فرماندار تهران، علی نیکنام، مدیر کل کتابخانه های عمومی استان تهران، اعضای حقیقی و حقوقی جدید در سالجاری در فرمانداری تهران برگزار شد.

"عیسی فرهادی" معاون استاندار و فرماندار تهران عملکرد اداره کل کتابخانه‌های عمومی تهران را در سال گذشته مطلوب دانست و اظهار داشت: در سال ۹۷ فعالیت های چشمگیری در بخش عمرانی کتابخانه ها از تعمیرات تا بازسازی کامل صورت گرفت، که کتابخانه مرکزی پارک شهر یکی از مهم ترین آنهاست، چند ماه پیش از این پروژه بازدید کردم، مقاوم سازی و شاداب سازی بسیار مناسب و استانداردی در آنجا انجام شده که جای تشکر دارد.

وی افزود: کتابخانه عمومی پارک‌شهر یکی از قدیمی‌ترین کتابخانه‌های تهران است که دارای جنبه فرهنگی منحصربه فرد برای این شهر بوده است؛ لذا باید با دعوت از مسئولین رده بالای کشوری همچون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاندار، اصحاب رسانه و...آیین باشکوه بازگشایی برای این کار عمرانی بزرگ صورت پذیرد.

فرهادی سخنان خود را با سه اولویت مهم در برنامه ریزی سال ۹۸  عنوان کرد و گفت:تقویت نهاد کتابخانه ها جهت بازسازی دیگر کتابخانه های فرسوده، واریز به موقع نیم درصد درآمد شهرداری و جذب خیرین جهت توسعه کتابخانه ها، بازسازی و خرید منابع از جمله مهم ترین اقداماتی است که باید امسال در دستور کار قرار گیرد.

فرماندار تهران در این جلسه به ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی اشاره کرد و گفت: مانوس شدن با کتاب می تواند به رشد علم، دانش و فرهنگ بشر کمک کند چرا که در این خصوص با ترویج کتاب در میان خانواده و جوانان دانش آنها را افزایش می دهد

وی با بیان اینکه برای گروههای سنی می بایست عناوین مختلف کتاب بنا به نیاز های آنها وجود داشته باشد گفت: وظیفه انجمن این است تا با نیاز سنجی و به روز رسانی عناوین خود، کتاب های ارزشمندی را در اختیار اقشار مختلف از جمله دانش آموزان، دانشجویان و دانشگاهیان داشته باشد.

فرماندار تهران با بیان اینکه با ترکیب جدید انجمن امسال شاهد پیشرفت های خوبی در جامعه کتاب خوان شهری خواهیم بود گفت: با ترویج فرهنگ کتاب خوانی از طریق سمن هاو مدارس می توان جامعه بیشتری را به کتاب خوانی تشویق کرد.

"علی نیکنام"مدیر کل کتابخانه های عمومی استان تهران با بیان اینکه برنامه خوبی از طریق این نهاد برای اوقات فراغت دانش آموزان اندیشیده شده است خاطر نشان کرد: در نیمه نخست امسال ساعات کار کتابخانه از ساعت ۸ تا ۲۰ ادامه دارد و برخی از کتابخانه ها این بازدید بستگی به میزان افزایش مخاطب تا ساعت ۲۳ ادامه خواهد داشت

.

وی با بیان اینکه بیش از ۱۲۰ هزار عضو اصلی در کتابخانه ها داریم ادامه داد: در سال گذشته حدود ۲ میلیون نفر از کتابخانه بازدید و از خدمات کتابخانه ها بهره مند شدند.

نیکنام اظهار داشت: در سال گذشته نسبت به سال ۹۶ در امانت داری کتاب ۴۱ درصد و در عضویت بزرگسالان نیز ۳۱ درصد رشد را داشتیم که درصدد هستیم با بازسازی، استاندارد سازی کتابخانه ها و افزایش زیر بنا و فراهم کردن امکانات اولیه برای مراجعه کنندگان استقبال آنان را از این مراکز فرهنگی افزایش دهیم.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران تصریح کرد: در سال گذشته پنج کتابخانه از جمله پارک شهر، بابا طاهر، برادران عراقچی، علامه طباطبایی و رسالت در شرق تهران تعمیر و استاندارد سازی شدند که بنا است در سال جاری تعمیرات ۷ باب کتابخانه صورت گیرد البته کتابخانه مسجد صاحب الزمان (عج) در خیابان بهبودی و مسجد حیدریه نیز جزو کتابخانه های مشارکتی است که در مرحله تحویل و استانداردسازی می باشد.

"فرزانه مروستی" سرپرست دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران همچنین به غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان در تعطیلات تابستان اشاره کرد و گفت:در این خصوص شهرداری، کانون پرورش فکری، فرهنگ و ارشاد اسلامی می توانند در این بخش گام های خوبی بردارند.

 وی ادامه داد: در تعطیلات حدود چهار ماهه مدارس در تابستان به واقع کتابخانه ها بهترین موضوع برای غنی سازی اوقات این قشر محسوب می شوند و بهترین زمان است تا برنامه های خوبی برای دانش آموزان داشته باشیم.

در ادامه این نشست اسماعیل جانعلی پور، معاون اداره کل کتابخانه ها و عضو حقیقی انجمن در خصوص منابع و شیوه برگزاری نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی مباحثی را بیان کرد و خواستار تشکیل کارگروه راهبری فعالیت های ترویج کتابخوانی در شهر تهران شد و افزود:تشکیل این کارگروه سبب توزیع همگن برنامه های فرهنگی در سطح شهر و هم افزایی مناسب دستگاه ها در تحقق اهداف خواهد شد.

وی از مسئولین شهرستان تهران خواست تا در خصوص تبلیغات شهری و محیطی نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی اهتمام ورزند.

همچنین ۹ عضو حقوقی و حقیقی نظرات خود را در جهت بهبود فرهنگ کتاب خوانی و برگزاری بهتر جشنواره امام رضا (ع) بیان کردند

  • نوشته شده
  • در چهارشنبه 25 ارديبهشت 1398
  • ساعت 10
  • توسط اداره کتابخانه ها
  • تعداد بازدید 74