تاریخ : چهارشنبه 28 فروردين 1398
کد 71566

استان تهران رتبه نخست تولید شیر در کشور را دارد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران گفت: تولید شیر و گوشت در ارتباط مستقیم با تولید علوفه است؛ درحال حاضر سالانه یک میلیون و ۸۰۰ هزارتن علوفه در استان تولید می شود و درتلاشیم تا در استان تهران با تولید محصولات علوفه ای با نیاز آبی کمتر، در مصرف بهینه آب نیز پیشگام باشیم.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان تهران، ذوالفقاری درمراسم روز مزرعه که با حضور معاونین زراعت و امور دام وزارت جهاد کشاورزی درروستای چالتاسیون پیشوا برگزار شد، اظهار داشت: وسعت اراضی کشاورزی در استان تهران فقط ۱۸۷ هزار هکتار است و با وجود آن که مساحت این اراضی نسبت به سایر استانها کمتر است ولی به دلیل بهره وری بالا در استفاده از آب، نهاده های کشاورزی و استفاده از شیوه های نوین، سالانه ۶ میلیون تن محصولات کشاورزی به ارزش۳۲۰ هزار میلیارد ریال تولید می شود که بیشتر از سایر استان ها با اراضی بیشتر است.

وی با اشاره به این که مصرف سرانه گوشت قرمز در استان تهران ۱۳ کیلوگرم است افزود: نیاز سالانه استان تهران به گوشت قرمز حدود یک میلیون تن است که از این میزان، ۹۰۰ هزار تن تولید و یکصد هزار تن دیگر از طریق واردات تأمین می شود.

ذالفقاری اظهار داشت: استان تهران با داشتن بیش از یک میلیون رأس دام سبک و ۴۵۰ هزار رأس دام سنگین، رتبه نخست تولید شیر کشور را در اختیار دارد.

وی تولید شیر و گوشت را در ارتباط مستقیم با تولید علوفه دانست و افزود: در حال حاضر سالانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن علوفه در استان تولید می شود که از این میزان یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن به تولید ذرت علوفه ای اختصاص دارد، استان تهران تلاش دارد تا با تولید محصولات علوفه ای با نیاز آبی کمتر، در مصرف بهینه آب نیز پیشگام باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران با اشاره به لزوم ورود تولیدکنندگان شیر به پرورش دام پرواری و گوشتی گفت: با اصلاح نژاد هلشتاین به شیری گوشتی باید به تولید گوشت نیز توجه شود تا برای تأمین گوشت نیاز به واردات حتی یک کیلوگرم گوشت قرمز نداشته باشیم.

مراسم روز مزرعه با حضور کشاورزانی از استان های تهران، البرز، سمنان، زنجان، اصفهان، مرکزی، فارس، قم، خراسان رضوی و قزوین در روستای چالتاسیون پیشوا برگزار شد.
 
  • نوشته شده
  • در چهارشنبه 28 فروردين 1398
  • ساعت 12
  • توسط سازمان جهاد کشاورزی استان تهران
  • تعداد بازدید 30