Aa
جمعه 17 ارديبهشت 1400
En Fa
تاریخ : شنبه 27 بهمن 1397
کد 67989

در صور همکاری دهیاری ها درروستاهای ورامین کتابخانه راه اندازی می شود

رئیس کتابخانه های عمومی شهرستان ورامین گفت : در صورت همکاری دهیاری های شهرستان ورامین ، در مناطق روستایی ورامین کتابخانه عمومی راه اندازی می شود.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری ورامین، محمدرضا کریمی در جریان اجرای طرح نهضت اطلاع رسانی مسئولان شهرستان ورامین در جمع خبرنگاران گفت: نهاد کتابخانه ها  یک نهاد عمومی غیردولتی بوده و به صورت هیئت امنایی اداره می شوند.
وی افزود : ترکیب اعضای هیئت امنای انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان شامل فرماندار به عنوان رئیس انجمن، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان دبیر، شهردار، ، رئیس شورای اسلامی شهرستان و پنج نفر از اشخاص حقیقی و حقوقی که حداقل یک نفر از بانوان باشد به پیشنهاد دبیر و تصویب رئیس انجمن طبق دستورالعمل تشکیل میشود .
وی در خصوص نحوه اداره کتابخانه ها گفت : هزینه اداره کتابخانه ها از محل کمک های دولت در بودجه سالیانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هدایا و کمک های مردمی، موقوفات و درآمد انجمن ها تأمین می شود.
کریمی با انتقاد به عمل نشدن قانون در خصوص کتابخانه ها گفت : شهرداری ها مکلف هستند نیم درصد درآمد خود را در اختیار انجمن کتابخانه های عمومی قرار دهند و در بحث ساخت کتابخانه، شهرداری باید اراضی را براساس طرح های توسعه شهری به صورت بلاعوض در اختیار انجمن کتابخانه ها قرار دهند و همچنین سایر موسسات و شرکت های دولتی و وابسته به دولت نیز مجازند زمین و ابنیه مورد نیاز تاسیس کتابخانه را به صورت بلاعوض واگذار کنند .
وی در خصوص آمار کتابخانه های شهرستان ورامین گفت : ورامین از 7 کتابخانه عمومی با بیش از 96 هزار جلد کتاب برخوردار بوده و 7 هزار و 150 نفر عضو کتابخانه های عمومی شهرستان هستند.
رئیس کتابخانه های عمومی ورامین تصریح کرد: نشست های کتابخوانی و اشتراک گذاری کتاب ها برای ترغیب افراد به کتابخوانی و همچنین نشست های کتابخوانی برای دانش آموزان و البته جمع خوانی کتاب با هدف خوانش صحیح و آشنایی با کتاب های مختلف ، برپایی کارگاه داستان نویسی با حضور 40 نفر که در چندین ترم به صورت رایگان برگزار شده است و شاهنامه خوانی قصه گویی اوریگامی و خلاقیت نقاشی از مهمترین اقدامات این نهاد برای ترویج کتابخوانی در جامعه است
 وی در خصوص ساخت کتابخانه های روستایی گفت : برای ساخت کتابخانه در روستاها اگر دهیاری ها از محل ارزش افزوده زمین لازم را تامین و هبه کنند نهاد کتابخانه ها ، هزینه های احداث کتابخانه را از صفر تا صد انجام میدهد و علاوه بر آن  یک نفر اشتغالزایی ایجاد شده و فرد مذکور جذب نهاد عمومی کتابخانه های کشور می شود
 
 
  • نوشته شده
  • در شنبه 27 بهمن 1397
  • ساعت 09
  • توسط روابط عمومی فرمانداری ورامین
  • تعداد بازدید 9
  • واحد ارجاع دهنده فرمانداری ورامین