تاریخ : سه شنبه 23 بهمن 1397
کد 67760

ورامین بیش از 11 هزار هکتار تاغزار دست کاشت دارد

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ورامین گفت: ورامین 11 هزار و 250 هکتار تاغزار دارد ه 50 هکتار تا پایان امسال به سطح این اراضی افزوده می شود.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری ورامین،  احمد فدایی اردستانی در جریان اجرای طرح نهضت اطلاع رسانی مدیران دستگاه های اجرایی شهرستان ورامین در جمع خبرنگاران گفت: در حال حاضر 11 هزار و 250 هکتار تاغزار در اراضی کویری شهرستان ورامین احداث شده که این درختان ضمن این که از پیشروی کویر جلوگیری می کند، از ورود شن و ماسه بر روی ریل های راه آهن سراسری تهران – مشهد نیز ممانعت می کند.

وی یکی از مشکلات تاغزارهای ورامین را سرقت و قطع این درختان مهم کویری اعلام کرد و افزود: با اجرای طرح های مختلف از جمله راه اندازی یگان ویژه حفاظت منابع طبیعی، افزایش گروه های گشت زنی و بازرسی و استقرار پاسگاه مشترک با نیروهای سازمان حفاظت محیط زیست، سرقت وقطع درختان جنگل های بیابانی کمتر شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ورامین تصریح کرد: این اقدامات باعث شده تا میزان سرقت تاغ نسبت به سال گذشته 50 درصد کاهش داشته باشد.

فدایی اظهار داشت: ورامین از 33 هزار هکتار بیابان برخوردار است که برای پیشروی این اراضی بیابانی، طرح های متعدد بیابان زدایی و تثبیت شن های روان در منطقه ابردژ اجرا شده است.

وی تصریح کرد: کاهش میزان بارش نزولات جوی و افزایش میزان برداشت آب از منابع زیرزمینی، مهترین چالش جنگل های تاغ ورامین است که منجر به افت پوشش گیاهی در این منطقه شده است.

وی با اشاره به مشکل تالاب فصلی بندعلیخان گفت: هرچند که طی سال های اخیر به دلیل خشکسالی رخ داده در منطقه، بخش عظیمی از این تالاب خشک شده ولی مدیریت ناصحیح منابع آبی را می توان به عنوان اصلی ترین عامل خشکی این تالاب یاد کرد.

رئیس اداره منابع طبیعی ورامین تأکید کرد: درصورتی که حق آبه 40 درصدی تالاب و مراتع جنوبی ورامین از محل رودخانه شور و شیرین تامین شود، این تالاب هیچ گاه خشک نمی شود.

وی افزود : از مجموع 163 هزار هکتار وسعت شهرستان ورامین ، 110 هزار هکتار اراضی ملی است که طی سال های اخیر برای 95 درصد از این اراضی سند به نام دولت جمهوری اسلامی صادر شده است.

وی گفت: طی امسال 196 مورد قلع قمع و رفع تصرف از اراضی ملی شهرستان ورامین صورت گرفته است.
 
آلبوم تصاویرورامین بیش از 11 هزار هکتار تاغزار دست کاشت دارد

  • نوشته شده
  • در سه شنبه 23 بهمن 1397
  • ساعت 09
  • توسط روابط عمومی فرمانداری ورامین
  • تعداد بازدید 21
  • واحد ارجاع دهنده فرمانداری ورامین