تاریخ : شنبه 22 دي 1397
کد 65591

استان تهران ظرفیت استقرار ۱۱۱هزارکلونی را دارد/ تولید بیش از هزارتن عسل

مدیر امور طیور و زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی استان تهران از افزایش ۱۲ درصدی تولید عسل و سایر فرآورده های آن نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: طبق آخرین سرشماری انجام شده، امسال بیش از هزار تن عسل در استان تهران تولید شده است.

احمد مینایی در گفت و گو با روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان تهران با اشاره به اجرای طرح سرشماری زنبورداران استان تهران در مهرماه سال جاری گفت: طبق آخرین سرشماری ۸۸۰ زنبوردار با ۱۰۹ هزار و ۷۹۵ کلونی مدرن و ۵۲۶ کندوی بومی در استان تهران فعال هستند.

وی با اشاره به تولید فرآورده های زنبور عسل در استان تهران افزود: امسال ۱۲۲ کیلو گرم ژل رویال، ۲ هزار و ۹۰۰ کیلوگرم گرده گل، ۱۵ تن موم و هزار و دویست کیلوگرم بره موم توسط زنبورداران استان تهران تولید شد.

به گفته مدیر امور طیور و زنبورعسل استان تهران، شهرستان دماوند با ۴۸ هزار و ۲۱۲ کلونی و۲۸۳ زنبوردار جایگاه اول استان و شمیرانات و فیروزکوه در رده های بعدی قرار دارند.

مینایی با اشاره به افزایش ۲۰ درصدی زنبورداران سطح استان گفت: سال گذشته ۷۳۰ زنبوردار در استان تهران فعال بودند که امسال به ۸۸۰ نفر رسید.

وی با اشاره به وجود ۳۷ هزار هکتار باغات بارور درسطح استان، از امکان استقرار ۱۱۱هزارکلونی زنبورعسل در این باغات خبر داد و گفت: باتوجه به تاثیر گرده افشانی بر افزایش تولید محصولات باغی به دنبال توسعه زنبورداری در منطقه هستیم.

مدیر امور طیور و زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی استان تهران با بیان اینکه ایران پس از چین و ترکیه رتبه سوم تولید عسل را در دنیا دارد، گفت: سرانه مصرف عسل ۶۳۰ گرم بوده که در سال ۹۶ به ۱۰۷۰ گرم ارتقا یافته و سرانه تولید عسل ۶۶۰ گرم بوده وبه ۱۰۹۰گرم رسیده است.

وی افزود: استان تهران به عنوان پایلوت کشوری طرح گرده افشانی باغات، این طرح را در باغات سیب و گیلاس در شهرستان های دماوند و شمیرانات به اجرا درآورده است که درحال حاضر این دو شهرستان رتبه اول و دوم صنعت زنبورداری استان را به خود اختصاص داده اند؛ هم چنین ساماندهی زنبورستان های دشت لار را از سال ۹۵ در دست اجرا دارد.

  • نوشته شده
  • در شنبه 22 دي 1397
  • ساعت 12
  • توسط سازمان جهاد کشاورزی استان تهران
  • تعداد بازدید 17