تاریخ : پنجشنبه 20 دي 1397
کد 65548

استان تهران با ۳۴۰۰ هکتار گلخانه در کشور پیشتاز است

وزیر جهاد کشاورزی در بازدید از بزرگترین تولیدکننده نشا زینتی مکانیزه کشور در شهرستان پاکدشت گفت: استان تهران با ۳۴۰۰ هکتار گلخانه در کشور پیشتاز است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران، وزیر و معاونان وزارت جهاد کشاورزی، نماینده مردم پاکدشت در مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران، فرماندار و سایر مسئولان از ۳پروژه کشاورزی شهرستان پاکدشت بازدید کردند.

محمود حجتی در جریان سفر به شهرستان پاکدشت و بازدید از ۳ طرح شاخص کشاورزی این شهرستان اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی بدلیل ارزش افزوده؛ اشتغال زایی بالا و همچنین صرفه جویی در مصرف آب بر توسعه گلخانه ها تاکید دارد و استان تهران در کشور پیشتاز است.

وی افزود: شهرستان های پاکدشت و پبشوا در استان تهران بیشترین گلخانه را احداث کردند.

حجتی در ادامه با اشاره به بازدید امروز خود نیز گفت: یکی از باغات نمونه کشت زیتون که بصورت متراکم کشت می شود بازدید شد.

وی ادامه داد: این مجموعه در ۵۰۰ هکتار در کشت محصولاتی همچون زیتون؛ پسته و کشت محصولات زراعی گندم؛ ذرات و کلزا فعال است که تمام این مجموعه به سیستم نوین آبیاری مجهز شده است.

حجتی تصریح کرد: قرار است بزودی ۱۰۰ هکتار گلخانه در این مجموعه بزرگ کشاورزی در پاکدشت احداث شود.

وی با اشاره به تاثیر سیستم های نوین آبیاری در افزایش راندمان آب در بخش کشاورزی گفت: این مزرعه با توجه به بحران آب و نوع خاک بهترین محصول مناسب این اراضی یعنی زیتون و پسته را تولید می کند.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به بازدید خود از طرح پرورش شتر مرغ در فضای باز نیز گفت: پرورش شتر مرغ در کشور حدود ۲ دهه بیشتر قدمت ندارد اما سومین کشوری هستیم که تعداد بالای این پرنده را در کشور داریم.

وی ادامه داد: با توجه به ارزش افروده فوق العاده بالای این پرنده و ضریب تبدیل پایین و صادرات گوشت؛ روغن و سایر فرآورده های تولیدی توسعه پرورش شترمرغ به لحاظ اقتصادی بسیار ضروری است.

حجتی تاکید کرد: هر شتر مرغ به ازای مصرف ۳.۵ تا ۴ کیلوگرم علوفه یک کیلو گوشت تولید می کند و به عبارتی یک شترمرغ بالغ بر ۱۲۰ کیلوگرم گوشت و ۶۰ تا ۸۰ کیلوگرم لاشه دارد.

** ارز مورد نیاز برای تامین نهاده های دامی تامین می شود

وزیر جهاد کشاورزی همچنین درباره مشکل تعدادی از دامداران در تامین نهاده های دامی نیز گفت: تامین ارز بازرگانان و تجار تامین شد و بزودی نهاده های دامی به ویژه کنجاله سویا و ذرت در اختیار دامداران قرار می گیرد.

گفتنی است افزایش میزان زادآوری و عادت به محل تغذیه از جمله تغییرات رفتاری ثبت شده در این ایستگاه تحقیقاتی است.

  • نوشته شده
  • در پنجشنبه 20 دي 1397
  • ساعت 15
  • توسط سازمان جهاد کشاورزی استان تهران
  • تعداد بازدید 9