تاریخ : چهارشنبه 14 آذر 1397
کد 63433

پایش مستمر توزیع نهاده های کشاورزی و کالاهای اساسی در بازار

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران با تاکید بر پیگیری و دقت در ارائه گزارش روزانه روند توزیع نهاده ها و کالاهای اساسی در ۱۶شهرستان استان اظهار داشت: نظارت و پایش مستمر در بازار با جدیت ادامه دارد و گزارشات به صورت روزانه به دفتر وزیر جهاد کشاورزی ارسال می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان تهران، شورای هماهنگی مدیران بخش کشاورزی استان تهران باحضور رییس و معاونین سازمان جهاد کشاورزی استان، مدیران ستادی، و مدیران جهاد کشاورزی شهرستانهای استان، مدیر دامپزشکی استان، مدیرعشایری استان، مدیر تعاون روستایی استان، مدیرشرکت پشتیبانی اموردام استان،مدیر شرکت خدمات حمایتی بخش کشاورزی، نماینده مدیریت بانک کشاورزی شعب استان و سایر اعضا تشکیل شد.

حجت الاسلام صالح آبادی، نماینده ولی فقیه در سازمان در ابتدای این جلسه با اشاره به اهمیت مدیریت در جامعه اظهار داشت: براساس یکی از احادیت امام رضا(ع)، عهده دار امور مسلمین مثل ستون وسط خیمه است. مردم باید بتوانند به راحتی به مدیر دسترسی پیداکنند عدل و احسان سرلوحه کار مدیر باید باشد که نیکی و احسان به مردم بالاتر از عدالت است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران با انتقاد از عدم توجه به نشت مواد نفتی در اراضی جنوب ری اظهار داشت: این مشکل که توسط یکی از پالایشگاه ها ایجاد شده، باید پیگیری شده و محل نشت برای هرگونه مشکل احتمالی و جلوگیری از خسارات بیشتر مشخص شود.

ذوالفقاری با تاکید بر حفظ اراضی کشاورزی اظهار داشت : الحاق اراضی کشاورزی به بافت روستا ممنوع است مگر با مجوزتبصره یک ماده یک قانون حفاظت از اراضی کشاورزی که باید در کمیسیون مطرح و با حضور اعضا تصمیم گیری شود.

مدیر توسعه بازرگانی سازمان گزارشی از عملکرد بازرسی و نظارت بر توزیع نهاده های دامی و کشاورزی در سطح استان ارائه کرد و گفت: نظارت و پایش روزانه بر توزیع نهاده های کشاورزی و کالاهای اساسی در سطح ۱۶شهرستان استان انجام می شود که ازابتدای سال تاکنون حدود ۶ هزار پایش صورت گرفته که ۵۰۰ مورد مغایرت داشته است.

وی ادامه داد: بیش از هزار مورد بازدید از مرکز عرضه صورت گرفته که ۱۰۷ مورد مغایرت گزارش شد که باتوجه به وجود تعداد زیاد مراکز توزیع، پتانسیل نظارت بیشتری در استان وجود دارد.

خلیلی برآورد نیاز استان به نهاده دامی ذرت ۴۰۰ هزارتن، کنجاله سویا ۲۰۰ هزارتن و جو ۷۰۰هزارتن اعلام کرد و گفت: بیش از ۸۵هزارتن ذرت، ۱۱هزارتن کنجاله سویا، ۳۸هزارتن جو در صد روز گذشته توزیع شده است و ۱۲هزارتن نیز از طریق اتحادیه های عشایری، دامداران، مرغ تخم گذار و مرغ گوشتی در استان توزیع شده است.

خلیلی هم چنین از تغییر تاریخ برگزاری نمایشگاه توانمندی های صادراتی ایران(ایران اکسپو) خبر داد و گفت: این نمایشگاه از ۲۲ آذر تا ۲۵ آذرماه در محل نمایشگاهی شهرآفتاب برگزار می شود و ۵۰هیئت خارجی از کشورهای هند، ایتالیا، چین، عمان، اسپانیا و... از آن دیدن خواهند کرد که اتحادیه ها و تولیدکنندگان بخش کشاورزی می توانند با شرکت در این نمایشگاه از این فرصت برای معرفی محصولات و جذب بازارهای بین المللی استفاده کنند.

معاون خدمات صندوق بیمه محصولات کشاورزی استان نیز در این جلسه با ارائه گزارشی از آخرین بیمه این محصولات در استان تهران گفت: ۴۳۶۳ فقره به تعداد ۲۲۰۷ بیمه گزار تاکنون بیمه شده اند که پرداخت حق بیمه آن بمبلغ ۴۸میلیارد و ۴۰۰میلیون ریال بصورت ۷۲درصدتهاتری و۲۸ درصدنقدی بوده است.

وی ادامه داد: استان تهران رتبه اول بیمه دام صنعتی رادرکشورداشته وشهرستان ری بیشترین سطح بیمه زراعی، دماوندبیشترین سطح بیمه باغی و شهرستان فیروزکوه بیشترین سطح درصد را نسبت به برنامه ابلاغی استان به خوداختصاص داده است.

مدیر امورطیور استان تهران از پرداخت ۱۴۷میلیارد تومان غرامت بیمه به مرغداری های خسارت دیده از آنفولانزا در استان خبر داد و گفت: امسال ۹۵درصد طیور استان بیمه شده اند.

رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان تهران نیز از نقش این مرکز در پروژه های کشاورزی گفت و افزود: این مرکز متعلق به تمام استان است و شهرستان های دورتر بیشتر متقاضی برگزاری دوره باشند؛ هرچند از تک تک شهرستان ها برای بررسی مشکلات موجود بازدید خواهیم داشت؛ پایش آلودگی ها برای سلامت غذا و فلزات سنگین و آموزش کارکنان با اولویت کارشناسان پهنه از برنامه های ماست.

وی از ساماندهی کشت پسته در جنوب استان تهران خبر داد و گفت: کشت هر نوع محصول باید بر پایه تحقیقات صورت بگیرد تا خسارات احتمالی را کاهش دهد؛ تناسب باغات و الگوی کشت با اقلیم و شرایط منطقه و کم آبی از زمینه های تحقیقاتی دیگر مرکز است.

قائم مقام سازمان جهاد کشاورزی استان تهران با اشاره به هفته پژوهش اظهار داشت: سطح زیرکشت پسته بارور و غیربارور در جنوب استان تهران ۸هزارهکتار است که باتوجه به قیمت پسته و بازارپسندی این محصول روز به روز رغبت کشاورزان بیشتر می شود؛ بنابراین برای ساماندهی این موضوع باید کارگروهی با محوریت مرکز تحقیقات تشکیل شود، درمورد علف های هرز و سایر آفات گیاهی نیز زمینه تحقیقات فراهم است.

وی از رتبه برتر سازمان جهاد کشاورزی استان تهران در کارگروه اشتغال و تسهیلات حوزه روستایی و برنامه ریزی اظهار داشت: کسب این رتبه ، حاصل تلاش تمام همکاران است.

درپایان این جلسه فرازی، مدیر جهاد کشاورزی فیروزکوه که در هفته دولت به عنوان مدیر نمونه شهرستان از سوی فرمانداری انتخاب شده بود، مورد تقدیر قرار گرفت.

  • نوشته شده
  • در چهارشنبه 14 آذر 1397
  • ساعت 11
  • توسط سازمان جهاد کشاورزی استان تهران
  • تعداد بازدید 14