تاریخ : دوشنبه 14 آبان 1397
کد 61975

واحد پرورش گاومیش اصلاح نژاد شده در استان تهران ایجاد می شود

معاون بهبود تولیدات دامی استان تهران از تلاش برای ایجاد یک مرکز پرورش گاومیش اصلاح نژاد شده خبر داد و گفت: در تلاشیم تا با کمک بخش خصوصی، یک مرکز پرورش گاومیش اصلاح نژاد شده با دوهزار راس دام در استان راه اندازی کنیم
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان تهران، جلسه هم اندیشی در راستای پروژه های تکلیفی و توانمندی های دام استان تهران با حضور رییس مرکز اصلاح نژاد و تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی و دوتن از معاونان وی، معاون بهبود تولیدات دامی، مدیر امور دام و کارشناسان این سازمان برگزار شد.
عباسی، رییس مرکز اصلاح نژاد و تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر پیگیری پروژه هویت گذاری و شناسایی دام در سطح کشور گفت: این پروژه در راستای ساماندهی آمار دام و از اولویت های وزارت خانه است.
وی ادامه داد: به دنبال حذف فاصله بین میزان تولید گوشت قرمز و نیازمردم که با واردات پر می شود، هستیم و در این راستا خودکفایی در تولید گوشت قرمز یکی دیگر از اولویت های مرکز اصلاح نژاد وزارت جهاد کشاورزی است که در این خصوص طرحی را دردست تهیه داریم.
عباسی با استقبال از اجرای طرح پرورش گاومیش در استان تهران گفت: رویکرد معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی بر پایلوت سازی است تا هر طرح در سایت الگویی اجرا و پس از رفع نواقص به سایر استان ها با رعایت امکان سنجی اجرای طرح معرفی شود.
رییس مرکز اصلاح نژاد و تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه ساختار امور دام نیاز به اصلاح دارد ، گفت: با برخی اصلاحات مثل تعیین عوارض کشتارگاهی و پیش بینی ردیف اعتباری جدید مشکلات موجود در این حوزه حل خواهد شد.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان تهران نیز توضیحاتی درخصوص وضعیت دام در استان و پروژه های در دست اجرای این معاونت ارائه کرد و افزود: برای استمرار بخش تولید و جلوگیری از حذف واحدهای کوچک دامی نیازمند تخصیص اعتبارات و تامین منابع در این حوزه هستیم.
شریف با اشاره به ضرورت و نیاز کشور به یک مرکز پرورش گاومیش اصلاح نژاد شده گفت: در تلاشیم تا با کمک بخش خصوصی، یک مرکز پرورش گاومیش اصلاح نژاد شده با دوهزار راس دام در این استان راه اندازی کنیم.
مدیر امور دام استان تهران نیز آماری از تعداد دام موجود در استان اعلام کرد و گفت: 8300واحد دامی در استان تهران حضور دارند که 7200واحد آن روستایی و سنتی و 1100واحد نیز صنعتی هستند؛ از این تعداد 2500واحد گاوداری شیری و 3800واحد گاوداری پرواری و 2هزار واحد پرورش دام سبک در استان وجود دارد.
اردوخانی با اشاره به پایین بودن سهم استان تهران در دام بومی گفت: 210هزار راس دام شیری و 80هزار راس دام دوشا در استان تهران داریم که سهم 10درصدی در تولید شیر کشور دارند.
سامانه مدیریت اطلاعات دام و طیور استان تهران که کمتر از یکسال از فعالیت آن می گذرد، در ادامه این جلسه معرفی شد.
 
  • نوشته شده
  • در دوشنبه 14 آبان 1397
  • ساعت 08
  • توسط سازمان جهاد کشاورزی استان تهران
  • تعداد بازدید 33