تاریخ : چهارشنبه 18 مهر 1397
کد 60887

استاندار تهران: نزدیک شدن آرای مصوبات شوراها،هیئت های تطبیق وحل اختلاف ضروری است

استاندار تهران در همایش اعضای هیئت های تطبیق مصوبات شوراها گفت: گاهی مصوباتی از شوراها به عنوان مثال در غرب استان رد می شود اما همان مصوبه در شرق استان تایید و اجرا می شود و لازم است آرای مصوبات شوراها،هیئت تطبیق و حل اختلاف  به هم نزدیک شود تا تصمیمات واقعی تر باشد.
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران، صبح امروز 18 مهرماه همایش اعضای هیئت های تطبیق مصوبات شوراهای شهرستان،شهر،بخش و روستا با حضور حجت الاسلام بهرامی رئیس دیوان عدالت اداری کشور،اسماعیلی رئیس کل دادگستری استان تهران ،جمعی از معاونان استاندار،فرمانداران،اعضای شوراهای بخش و روستا در محل استانداری تهران برگزار شد.

استاندار تهران در این همایش با بیان اینکه در قانون اساسی ظرفیت زیادی برای تحقق مردمسالاری دینی و اداره کشور طبق رای مردم پیش بینی شده است گفت: در اصل چهارم قانونی اساسی به تطبیق قوانین مطابق احکام اسلامی و در اصل ششم به حضور مردم در اداره کشور اشاره شده است و این دو اصل جمهوریت و اسلامیت نظام ما را تایید می کند.
 
وی افزود: در اصول 100 تا 104 قانون اساسی  به نقش شوراها در سطوح مختلف اشاره شده است تا جایی که در اصل 101 اهمیت شورایعالی استان و نقش شوراها در توسعه و پیشرفت سریع کشور تبیین شده است.
 
مقیمی با بیان اینکه به اصول قانون اساسی که نقش شوراها را بیان کرده کمتر پرداخته شده است تصریح کرد: امروز 117 هزار عضو شورا در کشور همچون لشگری هستند که اگر با آگاهی نسبت به وظایف و اختیارات نقش خود را به خوبی ایفا می کردند با مشکلات مواجه نبودیم و باید از ظرفیت پیش بینی شده برای شوراها در قانون اساسی استفاده کنیم.

استاندار تهران گفت: از نمایندگان مجلس شورای اسلامی  می خواهیم به اصول مربوط به اختیارات و وظایف شوراها در قانون اساسی بیشتر توجه کنند به خصوص در این موضوع که شوراها در همه امور اقتصادی،اجتماعی،رفاهی و توسعه ای کشور نقش مهمی دارند.

وی در  ادامه به مصوبات شوراها و لزوم تطبیق آن با احکام و قوانین اشاره کرد و افزود: شوراها مصوباتی دارند که باید در نظارت مطابق قانون و احکام اسلامی باشد، با این منظور طبق قانون هیئت حل اختلاف و هیئت تطبیق مصوبات تشکیل شده است و شوراها از طریق دیوان عدالت اداری می توانند موضوعات و مصوبات خود را پیگیری کنند.
 
مقیمی برگزاری همایش هیئت های تطبیق مصوبات شوراها را با هدف نزدیک شدن آرای مصوب و نظارت عنوان کرد و گفت: گاهی مصوباتی از شوراها به عنوان مثال در غرب استان رد می شود اما همان مصوبه در شرق استان تایید و اجرا می شود و لازم است آرا به هم نزدیک شود تا تصمیمات واقعی تر باشد.
استاندار تهران در پایان تاکید کرد: باید تصمیمات شوراها و نظارت بر مصوبات به گونه ای باشد که آرای هیئت بخش،و شهرستان  و هیئت حل اختلاف و دیوان عدالت اداری حداکثر به هم نزدیک باشد.
 
 
 
  • نوشته شده
  • در چهارشنبه 18 مهر 1397
  • ساعت 10
  • توسط خانم مرضیه محمدی
  • تعداد بازدید 67