Aa
جمعه 13 تير 1399
En Fa
تاریخ : سه شنبه 30 مرداد 1397
کد 58788

رشد دوبرابری سطح برداشت باریجه از مراتع استان تهران

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران در بازدید از مراتع شهرستان فیروزکوه در جریان وضعیت و نحوه برداشت گیاه مرتعی باریجه قرار گرفت و در همین ارتباط گفت: با برنامه ریزی های انجام شده امسال با رشد دو برابری سطح برداشت باریجه از مراتع استان تهران در مقایسه با سال گذشته روبرو هستیم...
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران علی کیان با بیان اینکه امسال در سطحی حدود 1650 هکتار از مراتع شهرستان فیروزکوه برداشت گیاه مرتعی باریجه انجام می شود افزود: در سال گذشته با در نظر گرفتن تمهیدات لازم در زمینه تهیه و اجرای طرح های مرتعداری چند منظوره حدود 18000 کیلوگرم صمغ (شیرابه) این محصول از سطح مراتع استان جمع آوری شد که امسال با تدابیر صورت گرفته از وضعیت بهتری برخوردار خواهیم بود و پیش بینی می شود حدود 10 میلیارد ریال بوسیله برداشت این گیاه عاید بهره برداران منطقه شود. وی با اشاره به اینکه باریجه از مهمترین گیاهان داروئی و صنعتی کشور و جزو منابع ارزشمند طبیعی محسوب می شود اظهار داشت: صمغ حاصل از این گیاه جزو فرآورده های فرعی مرتعی می باشد که این اقدام گام مهمی در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و رونق بخشیدن به تولیدات داخلی در بخش منابع طبیعی به شمار می آید.
این مقام مسئول تأکید کرد: با برداشت اصولی و فنی و رعایت حفظ و احیاء این گیاه بومی زمینه اشتغال زائی برای بیش از 250 نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در منطقه فراهم می شود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران به جنبه صادراتی این محصول اشاره کرد و بیان داشت: این محصول از لحاظ صادرات از اهمیت بالائی برخوردار بوده که در این خصوص باید گفت این محصول به کشورهای اروپایی به ویژه کشور فرانسه صادر می شود که جنبه صادراتی و ارزآوری این محصول به عنوان معیشت پایدار دامداران عرصه های مرتعی تلقی می شود.
کیان یادآور شد: از آنجائی که اکوسیستم رویشگاهی این گیاه خاص و حساس است پس ضرورت ایجاب می کند به منظور بهره برداری پایدار و همچنین حفظ، حمایت و احیای پایه های آن بهره برداری و برداشت از صمغ این گیاه مرتعی با نظارت انجام گیرد تا از انقراض این گیاه جلوگیری به عمل آید.
با توجه به شرایط اقلیمی مناسب برداشت این گیاه در مراتع فیروزکوه آغاز شده است و تا اوایل مهرماه ادامه خواهد داشت.


  • نوشته شده
  • در سه شنبه 30 مرداد 1397
  • ساعت 10
  • توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیرداری استان تهران
  • تعداد بازدید 29