Aa
جمعه 13 تير 1399
En Fa
تاریخ : سه شنبه 9 مرداد 1397
کد 57928

حال کشاورزی استان تهران خوب است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران گفت: بخش کشاورزی کمترین میزان وابستگی به دولت را دارد و می توان گفت حال کشاورزی استان تهران خوب است و بخش کشاورزی استان تهران وضعیت مطلوبی را دارد.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان تهران، ذوالفقاری درجریان سفر به شهرستان رباط کریم و درجلسه ای با حضور نماینده مجلس شورای اسلامی، فرماندار رباط کریم، مدیر سازمان تعاون روستایی استان تهران و دیگر مسئولان که به منظور بررسی مشکلات کانال محمدیه در اراضی زیردست کانال برگزار شد، گفت: بخش کشاورزی کمترین میزان وابستگی به دولت را دارد و می توان گفت حال کشاورزی استان تهران خوب است و بخش کشاورزی استان تهران وضعیت مطلوبی را دارد.
وی وسعت اراضی کشاورزی این استان را یک میلیون و 300هکتار اعلام کرد و افزود: از این میزان تنها 187 هزار هکتار اراضی کشاورزی دارای آب داریم که از نظر وسعت اراضی کشاورزی این استان نسبت به سایر استان ها در رده پایین قرار دارد.
ذوالفقاری میانگین تولید محصولات کشاورزی به ازای هر متر مکعب آب مصرفی در کشور را حدود5/1 کیلوگرم اعلام کرد و گفت: با توجه به توسعه گلخانه ها و سیستم نوین آبیاری در استان تهران میانگین تولید محصولات به ازای هر متر مکعب حدود 2 کیلوگرم است.
به گفته رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران، این استان با دارا بودن تنها دو درصد از اراضی کشاورزی کشور 6/5 درصد کل محصولات کشاورزی را در کشور تولید می کند.
وی افزود: شهرستان رباط کریم 8 هزار هکتار اراضی کشاورزی استان را در اختیار دارد که با دارا بودن 4 هزار هکتار اراضی باغی 10 درصد باغات استان را به خود اختصاص داده است؛ سال گذشته نیز 160 هزار تن انواع محصولات در این شهرستان تولید شد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران ابراز امیدواری کرد با کمک فرماندار شهرستان به منظور آبگیری اراضی تحت پوشش در روستاهای رباط کریم، 2 ایستگاه پمپاژ کانال محمدیه در هفته دولت راه اندازی شود.
وی خاطرنشان کرد: واجب ترین کار برای رباط کریم و کشاورزان این منطقه اتمام ۱۲ ایستگاه پمپاژ آب است که باید هرچه سریع تر تکمیل شود؛ کانال محمدیه 8هزار و500 هکتار را در رباط کریم، بهارستان، اسلامشهر و شهریار تحت پوشش قرار داده که با احداث این پمپاژها مشکلات آبی بخش کشاورزان حل می شود.
ذوالفقاری در مورد اجرای سامانه های نوین آبیاری با اعتبار ۲۶ میلیارد تومان در شهرستان رباط کریم گفت: ۱۴۵۰ هکتار از اراضی روستاهای منجیل آباد، ده حسن، کیکاور، اصغر آباد و شترخوار در حال اجراست که تاکنون ۱۵میلیارد تومان از محل اعتبارات این بخش هزینه شده است و ۴ میلیارد تومان دیگر از محل اعتبارات سازمان جهاد کشاورزی تخصیص داده خواهد شد ومابقی آن به مبلغ ۷ میلیارد تومان دیگر باید ازسوی شهرستان و از محل دارایی های اعتبارات تملک سرمایه ای شهرستان تامین شود.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران تاکید کرد: ما با تغییر کاربری مقابله می کنیم و اجازه کاهش سطح اراضی کشاورزی استان را به صورت غیرقانونی نخواهیم داد.
فرماندار رباط کریم نیز گفت: امروز یکی از تاکیدات دولت توجه به بخش کشاوری است، باید به این بخش کمک کرد و از ظرفیت ها برای رفع مشکلات روستائیان بدرستی استفاده کرد.
وی با اشاره به لزوم تلاش های مدیران برای حل مشکلات بخش کشاورزی، خاطرنشان کرد: مدیری که مصوبه را امضا کند باید اجرایی کند نباید در این‌کارها تعارف کرد؛  اگر نمی توانید اجرایی کنید این را بگویید.
ساداتی ادامه داد: تا پیش از شروع هفته دولت، باید مدیران مربوطه نسبت به افتتاح ایستگاه های پمپاژ در رباط کریم اقدام کنند و ما  مشکل مالی برای بخش کشاورزی نداریم و اجرایی کردن آن بر عهده مدیران است.
وی خاطرنشان کرد : امروز تلاش باید کرد تا مشکل ایستگاه پمپاژ کانال محمدیه حل شود، نباید هیچ دستگاهی در این باره تخلف کند و مسوولان مانع از تخلف در حق آبه شوند؛ انتطار داریم تا با اجرای قوانین با کسانی که مانع از رسیدن مردم به حق آبه رباط‌کریم می شوند برخورد جدی و قاطع شود.
وی گفت: ایستگاه پمپاژ P9 از سوی شرکت آب منطقه ای در هفته دولت  و ایستگاه پمپاژ 8P تا آخر شهریور ماه امسال به بهره برداری می رسد.
در ادامه این جلسه، حجت الاسلام حسن نوروزی، نماینده مردم رباط کریم در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر کانال نواب و محمدیه نبود امروز کشاورزان مشکلاتی بسیاری داشتند.
 
  • نوشته شده
  • در سه شنبه 9 مرداد 1397
  • ساعت 13
  • توسط سازمان جهاد کشاورزی استان تهران
  • تعداد بازدید 36