تاریخ : چهارشنبه 26 ارديبهشت 1397
کد 55334

مصرف 80 میلیون مترمکعب آب شهری در جنوب شرق تهران

مدیرعامل آب و فاضلاب جنوب شرق استان تهران گفت: شهرستان‌های مستقر در حوزه این شرکت در شرایط موجود 80 میلیون مترمکعب در سال آب شهری استفاده می‌کنند.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان قرچک، علیرضا کارگری در جلسه هماهنگی ستاد مدیریت بحران شهرستان قرچک که با محوریت مدیریت بحران آب در محل فرمانداری برگزار شد، اظهار داشت: با برنامه‌ریزی که امسال آب و فاضلاب جنوب شرق استان تهران انجام داده است و اقداماتی که در سطح شهرستان‌های تابعه صورت گرفته، نگرانی در خصوص کمبود آب نداریم.

وی افزود: شهرستان قرچک تنها شهرستانی است که حوزه روستایی آن در پوشش آب و فاضلاب شهری است، قرچک در یک منطقه‌ای قرارگرفته است که ویژگی خاصی دارد و محدوده منابع آبی دارد.

کارگری بیان داشت: یکی از شاخص‌های سلامت وجود آب بهداشتی و داشتن فاضلاب شهری و روستایی است که بتوانیم آن چیزی که پساب است، بتوانیم دوباره به چرخه طبیعت برگردانیم.

مدیرعامل آب و فاضلاب جنوب شرق استان تهران تأکید کرد: بیاییم در مصارف آب مدیریت کنیم و امید نداشته باشیم از جای دیگری آب بیاید. آب نامحدود است و باید در کاهش مصرف آب برنامه‌ریزی کنیم.

وی تصریح کرد: الگوی مصرف استاندارد در ایران در سطح خانگی و در حوزه شهری 150 لیتر به اعضای هر نفر در شبانه‌روز است، در شهرستان قرچک این عدد 164 لیتر خانگی است.

کارگری اظهار داشت: الگویی که ما باید در شرایط خشک‌سالی داشته باشیم در مصارف خانگی 120 تا 140 باید باشد و در این اقلیمی که هستیم، این استاندارد برای حالت عادی بوده است، با اقلیم ما در دنیا این عدد 75 است.

وی تصریح کرد: حمام و ظرف‌شویی دو مکانی که در منازل آب زیاد مصرف می‌شود، 30 درصد مصارف آب در حمام است و 30 درصد در ظرف‌شویی و 40 درصد در جای دیگر استفاده می‌شود و اگر هر فردی که در حمام و ظرف‌شویی می‌خواهد آب مصرف کند شیر آب را نصفه باز کند و این موضوع در بحث صرفه‌جویی خیلی می‌تواند به ما کمک کند و 60 درصد مصارف خانگی را می‌توانیم به 30 درصد برسانیم.

مدیرعامل آب و فاضلاب جنوب شرق استان تهران بیان داشت: اداره مخابرات در اولین گام مخابرات به کمک آب و فاضلاب بااطلاع رسانی مناسب بیاید، اگر قرار است کاری انجام شود در شهرستان قرچک و حتی سطح استان از طریق اطلاع‌رسانی باشد.

کارگری گفت: یکی از کارهایی که می‌تواند در مدیریت کلان کمک کند، استفاده مجدد از پساب است، پروژه فاضلاب به‌خوبی در شهرستان قرچک در حال اجرا است.

وی افزود: پروژه فاضلاب در مرکز شهر قرچک در یک ماه آینده لاین اصلی انجام می‌شود و لاین غرب شهرستان به‌زودی شروع بکار می‌کند و تصفیه‌خانه جزء تکالیف شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان تهران بوده که در حال اجرا است.

مدیرعامل آب و فاضلاب جنوب شرق استان تهران اظهار داشت: شهرستان‌های مستقر در حوزه آب و فاضلاب جنوب شرق استان تهران در شرایط موجود 80 میلیون مترمکعب در سال آب شهری استفاده می‌کنند، معادل فاضلابی که هم‌اکنون با تصفیه‌خانه قرار است انجام شود.

کارگری تصریح کرد: با احداث تصفیه‌خانه شهرستان قرچک 53 میلیون مترمکعب فاضلاب شهری تصفیه می‌شود و می‌توان این پساب را در مصارف کشاورزی و صنعت استفاده کرد.

وی بابیان اینکه باید در الگوی فضای سبز شهر قرچک تجدیدنظر شود، افزود: در چمن آب بسیار زیادی مصرف می‌شود و در شرایط کنونی کم‌آبی که با آن مواجه هستیم درست نیست که از آب شرب برای چمن استفاده شود و شهرداری جهت آبیاری فضای سبز از جای دیگری آب تأمین کند و از آب شرب استفاده نکند.

مدیرعامل آب و فاضلاب جنوب شرق استان تهران در پایان از نیروی انتظامی و دستگاه قضایی خواست با افرادی که آب غیرمجاز استفاده می‌کنند، برخورد کنند.
  • نوشته شده
  • در چهارشنبه 26 ارديبهشت 1397
  • ساعت 14
  • توسط روابط عمومی فرمانداری قرچک
  • تعداد بازدید 73
  • واحد ارجاع دهنده فرمانداری قرچک