تاریخ : شنبه 22 ارديبهشت 1397
کد 55175

ممنوعيت واگذاري ايل راهها واخذ استعلام قبل از هرگونه واگذاري اراضي از ادارات امور عشاير

براساس اعلام سازمان امور عشایر کشور به منظور جلوگیری از تصرف و تعرض به ایلراه ها و حریم آنها هرگونه واگذاری و صدور مجوز باید با هماهنگی ادارات امور عشایر استان ها باشد. 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران،سازمان امور عشایر کشور در نامه ای اعلام کرد: قبل از هر گونه واگذاري ، صدورمجوز و ... در عرصه هاي مناطق عشايري استعلامات لازم از مجموعه عشايري استان به منظور پايش اين امر انجام شود .
 
در نامه سازمان عشایر کشور آمده است:
 
 در فرآيند كوچ عشاير كشور ، ايل راه ها نقش مسير ارتباطي بين قطب هاي كوچ ( ييلاق و قشلاق) و از منظر ديگر نقش جاده هاي مواصلاتي براي ارائه هر گونه خدمات به اين جامعه سخت كوش مولد را داراست.

  بديهي است كه هر گونه تخريب ، تعرض و تغيير در اين مسير، فرآيند كوچ راتحت الشعاع قرارداده و به نوبه خود مي تواند مشكلات اجتماعي ، اقتصادي و ... را براي اين جامعه و جوامعي كه به نحوي از انحاء( جوامع روستايي و شهري) در مسير اين فرآيند قرار مي گيرند بوجود آورد، قانون گذارنيز با درايت كافي در اين خصوص و وقوف ازنقش راهبردي ايل راه ها در پايايي و مانايي زندگي جامعه عشایری کشور، در آیین نامه اجرايي لايحه قانوني اصلاح لايحه قانوني واگذاري و احياء اراضی در حكومت جمهوري اسلامي ايران ، صراحتا واگذاری  راه های مسیر کوچ ایل نشین ها  و حریم مربوط به آنها را مطلقاً ممنوع اعلام نموده است.

از سوی دیگر سازمان امور عشایر ایران به منظور بهره مندی از این فرصت قانونی و تحدید حدود ایلراه های کشور از طريق اجراي طرح جامع مطالعاتي ، نقشه كاملي از ايلراهها و اطراق گاه هاي مسير را تهيه و مجموعه نقشه هاي مذكور را در سيستم اطلاعات جغرافيايي ثبت نموده است.
 
  • نوشته شده
  • در شنبه 22 ارديبهشت 1397
  • ساعت 15
  • توسط خانم مرضیه محمدی
  • تعداد بازدید 127