سه شنبه 12 فروردين 1399
En Fa
تاریخ : شنبه 22 ارديبهشت 1397
کد 55156

راه اندازي دو مركز توانبخشي بیماران اتيسم در تهران و ملارد تا پايان خردادماه

معاون امور توانبخشي بهزيستي استان تهران از راه اندازي دو مركز توانبخشي اتيسم در تهران و ملارد تا پايان خرداد ماه امسال خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران،محمدرضا اسدي، معاون امور توانبخشي بهزيستي استان تهران در مورد آمار مبتلايان به اتيسم و سندروم دان در استان تهران اظهار كرد: هم اكنون 4 هزار مبتلا به اتيسم و 8 هزار مبتلا به سندروم دان استان تهران در بهزيستي پرونده پزشكي دارند؛ البته تعداد قابل توجهي از بچه هاي سندروم دان از نظر شدت بيماري و مشكلات ذهني به حدي نيستند كه تحت پوشش بهزيستي قرار گيرند و تنها در مدارس استثنايي وارد مي شوند زيرا بهزيستي فقط از معلوليت هاي شديد و متوسط حمايت مي كند.

وي ادامه داد: از 4 هزار مبتلا به اتيسم در استان تهران نيز فقط يك هزار نفر از آنان تحت پوشش بهزيستي هستند و ساير آنها از مراكز خيريه ديگر حمايت هاي لازم را دريافت مي كنند؛ البته برخي از آنها نيز هنوز به ما معرفي نشده اند و برخي ديگر نيز مسير را پيدا نكرده اند.

اين مقام مسئول در بهزيستي استان تهران يادآور شد: زمان طلايي رسيدگي و كنترل بيماري مبتلايان به اتيسم بين 2 تا 5 سال است اما متاسفانه پزشكان متخصص كه بايد اين افراد را در زمان طلايي براي دريافت خدمات توانبخشي به سازمان بهزيستي معرفي كنند از اين مساله غفلت كرده و به همين دليل افراد بالاتر از سن گذار و طلايي به ما مراجعه مي كنند.

اسدي با اشاره به اينكه هم اكنون از اين يك هزار نفر حدود 240 نفر در مراكزِ توانبخشيِ روزانه آموزشيِ اتيسمِ بهزيستي خدمات لازم را دريافت مي كنند، افزود: متاسفانه به دليل كمبود مراكز و كمبود نيروي انساني براي تامين متخصصان، در شهرستان هاي تهران هنوز از نظر گسترش و توسعه اين مراكز به نتيجه مطلوب نرسيده ايم.

معاون امور توانبخشي بهزيستي استان تهران ادامه داد: سال گذشته بر موضوع گسترش مراكز توانبخشي اتيسم در استان تهران بسيار تمركز كرديم به طوري كه تعداد اين مراكز از 4 مركز به 8 مركز گسترش يافت، امسال نيز در صدديم در همه 16 شهرستان استان تهران چنين مراكزي را راه اندازي كنيم.

اسدي گفت: تا پايان خرداد ماه دو مركز ديگر نيز در شهر تهران و ملارد راه اندازي خواهد شد كه در اين راستا تعداد مراكز در استان تهران به 10 مركز مي رسد.

توجه به اشتغال مبتلايان به اتيسم و سندروم دان

اين مقام مسئول در بهزيستي استان تهران در مورد حمايت هاي بهزيستي از مبتلايان به اتيسم و سندروم دان در استان تهران يادآور شد: اشتغال اين افراد براي ما بسيار مهم و قابل توجه است به همين دليل آموزش هاي شغلي به آنان جزو برنامه هاي سازمان بهزيستي است به طوري كه به عنوان مثال در كافه دانتيسم خدمات توانبخشي و كار درماني و گفتار درماني از سال هاي پيش به اين افراد ارائه شده است و آموزش مهارت هايي مانند هنر درماني از برنامه هاي ما بوده است.

وي ادامه داد: اين آموزش ها براي همه گروه هاي نيازمند خدمات توانبخشي ارائه مي شود و تنها خاص بيماران اتيسم نيست، همه اين بچه ها آموزش هاي شغلي را در سن لازم در مراكز توانبخشي روزانه حرفه اي سازمان بهزيستي دريافت مي كنند. برخي از اين بچه ها كه در يك زمينه خاص استعداد و توانايي بيشتري دارند به كارگاه هاي توليدي حمايتي بهزيستي معرفي مي كنيم كه مربيان شغلي كارها و مهارت هاي شغلي لازم را به آنها آموزش مي دهند و آنها در صنابع بسته بندي و كارگاه هاي توليدي مشغول به كار مي شوند.

اسدي يادآور شد: بهزيستي با ايجاد كافه دانتيسم پا را فراتر نهاده و سعي كرديم براي آنها شغل و درآمد پايداري ايجاد كنيم؛ بر همين اساس، بعد از طي مراحل توانبخشي و آموزش هاي لازم به اين افراد نيروهاي مستعد و توانا شناسايي و مشغول به كار شدند.

وي با اشاره به اينكه در هيچ نقطه از دنيا مشابه كافه دانتيسم نداريم، افزود: در كشورهايي مانند كانادا، آمريكا، ايرلند و تركيه برخي از شركت ها چند نفر از مبتلايان به سندروم دان و اتيسم را در كنار ساير كاركنان خود پذيرفتند اما ما در راه اندازي اين كافه به طور كامل از مبتلايان به سندروم دان و اتيسم استفاده كرديم كه همه امورات اين كافه حتي حسابداري آن نيز برعهده اين افراد واگذار شده است.

اسدي در مورد نظارت بر روند هزينه ها و دخل و خرج اين كافه اظهار كرد: روي اين مساله بسيار تفكر و تمركز شده است و براي جلوگيري از هرگونه سوء استفاده و شائبه موضوع حساب و كتاب اين كار را به خانواده هاي اين بچه ها واگذار كرديم بنابراين هر سود و زياني حاصل از اين كافه متوجه خانواده هاي اين بچه ها است.

 
  • نوشته شده
  • در شنبه 22 ارديبهشت 1397
  • ساعت 09
  • توسط خانم مرضیه محمدی
  • تعداد بازدید 100