Aa
چهارشنبه 28 مهر 1400
En Fa
تاریخ : دوشنبه 29 شهريور 1400
کد 135775

پایگاه ملی میراث فرهنگی در شهرستان ری ایجاد می‌شود

رییس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ری از ایجاد پایگاه ملی میراث فرهنگی در این شهرستان خبر داد و گفت: این مرکز با هدف نظارت بیشتر به آثار تاریخی، مرمت آثار باستانی و جذب گردشگر تا ۲ هفته آینده راه‌اندازی می‌شود.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان ری، نوروز تقی‌پور رییس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ری اظهار داشت: "پایگاه ملی میراث فرهنگی" به دلیل ملی بودن می تواند اعتبارات خوبی در حوزه کشف آثار باستانی، طرح های مطالعاتی مرمت آثار باستانی، طرح های نظارتی برای نگاه داشت آثار تاریخی شهرری به دنبال داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه بین ۸۰ تا ۹۰ اثر تاریخی و میراث ثبت شده و ثبت نشده در شهرستان ری وجود دارد، خاطرنشان کرد: بسیاری از این آثار از جمله برج طغرل، تپه میل، دژ رشکان و چشمه علی جزو آثار ملی و حتی بین المللی هستند.

تقی پور اضافه کرد: چارت سازمانی، تعداد نیروی کار، اعتبارات و هدف "پایگاه ملی میراث فرهنگی شهرری" تعریف شده است و فقط کارهای آماده سازی دفتر این مرکز در محل تپه میل در حال انجام است.

وی ایجاد نقشه باستان شناسی شهرری، کشف آثار جدید باستانی، مطالعه در حوزه مرمت و نگاهداشت را از دیگر اهداف راه اندازی این مرکز عنوان کرد و یادآور شد: ایجاد سایت موزه در آثار باستانی شهرری و اولین موزه باستان شناسی شهرستان ری از دیگر اهداف راه اندازی این مرکز است.

تقی پور کمبود بودجه و ناهماهنگی بین اداره متبوعش و اوقاف را از مشکلات حوزه میراثی شهرستان ری عنوان کرد و گفت: امیدواریم با راه اندازی "پایگاه ملی میراث فرهنگی شهرری" اعتبارات خوبی برای حفظ و نگهداری آثار ملی شهرستان جذب شود.

این مسئول خاطرنشان کرد: هم اکنون ناهماهنگی هایی در اداره میراث فرهنگی و اوقاف در خصوص نگداشت و دفن اموات در صحن های بقاع متبرکه دارند که امیدواریم این مشکلات با همکاری خوب این ۲ اداره برطرف شود.

  • نوشته شده
  • در دوشنبه 29 شهريور 1400
  • ساعت 09
  • توسط روابط عمومی فرمانداری ری
  • تعداد بازدید 24
  • واحد ارجاع دهنده وب سایت فرمانداری ری