Aa
دوشنبه 24 خرداد 1400
En Fa
تاریخ : يکشنبه 19 ارديبهشت 1400
کد 130564

علی رغم بارش های اخیر اتفاق افتاد؛

کاهش 20 درصدی ورودی سدهای تهران در مقایسه با سال آبی گذشته/ ضرورت صرفه جویی در مصرف آب

مدیر دفتر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه ای تهران از کاهش 20 درصدی ورودی سدهای تهران از ابتدای سال آبی در مقایسه با سال آبی گذشته خبر داد.
به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، "محمد شهریاری" با بیان این مطلب اظهار کرد: حجم آب ورودی به سدهای پنجگانه استان تهران از ابتدای سال آبی جاری تاکنون 931  میلیون مترمکعب می باشد که  این حجم در مقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته که 1159 میلیون متر مکعب بوده 20  درصد کاهش را نشان می دهد.
وی همچنین با اشاره به حجم آب ورودی سدهای امیر کبیر، لتیان، لار، طالقان و ماملو  از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری تاکنون که به ترتیب  38، 24 ، 52 ، 41 و 12 میلیون متر مکعب بوده گفت: این احجام در مدت مشابه اردیبهشت ماه سال گذشته به ترتیب 78 ، 58 ، 89 ، 99 و 67 میلیون متر مکعب بود که متاسفانه با کاهش 58 درصدی مواجه شده ایم.
شهریاری در ادامه به کاهش 178 میلیون متر مکعبی  حجم فعلی ذخیره آب مخازن سدهای تهران  نسبت به روز مشابه سال گذشته  اشاره کرد و افزود: درحال حاضر حجم کل مخازن سدهای تهران 806 میلیون متر مکعب می باشد  که این میزان ذخیره در روز مشابه سال گذشته 984 میلیون متر مکعب بوده است.
مدیر دفتر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه ای تهران ادامه داد: با توجه به بارش هایی که در اردیبهشت ماه و روزهای اخیر شاهد آن بودیم میزان بارش در مقایسه با اردیبهشت سال گذشته افزایش 13 درصدی داشت، ولی با توجه به نبود ذخیره برفی در حوضه آبریز سدهای تامین کننده آب شرب تهران این افزایش بارندگی تأثیر چندانی در حجم ورودی آب به مخازن سدها نداشته و میزان بارش ها در حوزه عملکرد استان تهران در سال آبی جاری در مقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته با کاهش 37 درصدی مواجه می باشد.
شهریاری در پایان خاطر نشان کرد: با توجه به وضعیت منابع آبی و ذخایر آب های سطحی در سدهای پنج گانه تهران و روند کاهشی ورودی آب به سدهای مذکور و همچنین شرایط کرونایی حاکم در استان و تأثیر آن بر افزایش مصرف آب، از شهروندان درخواست می شود که صرفه‌جویی و مصرف بهینه آب را همواره مدنظر داشته باشند تا بتوانیم بر اساس برنامه ریزی های انجام شده در تابستان امسال و روزهای اوج مصرف آب ، چالش و مشکلی به جهت تامین مطمئن و پایدار آب نداشته باشیم.  
 
  • نوشته شده
  • در يکشنبه 19 ارديبهشت 1400
  • ساعت 15
  • توسط شرکت آب منطقه ای تهران
  • تعداد بازدید 61