Aa
جمعه 17 ارديبهشت 1400
En Fa
تاریخ : دوشنبه 13 ارديبهشت 1400
کد 130260

یکصدمین پایگاه ملی میراث فرهنگی در قلعه ایرج پیشوا راه‌اندازی می‌شود

فرماندار شهرستان پیشوا گفت: یکصدمین پایگاه ملی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در قلعه ایرج شهرستان پیشوا راه‌اندازی می‌شود.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان پیشوا، حسین عباسی بیان داشت: آثار باستانی و میراث فرهنگی، هويت ملی كشور بوده و نشان‌دهنده تمدن، نبوغ و خلاقیتی است که اجداد و نسل‌های گذشته داشته‌اند.

وی تصریح نمود: شهرستان پیشوا به واسطه پیشینه تاریخی و فرهنگی بسیار غنی، آثار و محوطه‌های تاریخی فراوانی را در خود جای داده که‌ یکی از مهم‌ترین آثار،  قلعه ایرج است که مربوط به دوره ساسانیان و از بزرگ‌ترین قلعه‌های خشتی جهان محسوب می‌شود.

عباسی بیان داشت:  با راه‌اندازی پایگاه ملی قلعه ایرج، زمینه حفاظت و صیانت از اثر فراهم شده و فعالیت‌های پژوهشی و کاوش به صورت مداوم‌ انجام‌ می‌شود.

نماینده دولت در پیشوا تصریح نمود:  تاکنون کاوش چندانی برای این اثر انجام نشده و چندین مرحله مستندسازی، گمانه زنی و لایه برداری صورت گرفته که خیلی محدود است.

وی افزود: این پایگاه به صورت متمرکز بر روی قلعه ایرج کار می‌کند و این امکان را فراهم می‌آورد تا ارتباط فرهنگی قلعه ایرج را با سایت‌های اطراف در شهرستان و خارج از شهرستان بررسی نماید.  

عباسی گفت:  پایگاه میراث فرهنگی همچنین به تعیین حریم و حفاظت از سایر آثار شهرستان و شناسایی و معرفی بهتر آنها کمک می‌کند.

وی بیان داشت: با فعالیت این پایگاه شرایط برای ثبت جهانی اثر آماده می‌شود و می‌تواند به عنوان اثر منتخب استان تهران برای ثبت جهانی یونسکو انتخاب گردد که فرصت بسیار ارزشمندی است.

فرماندار شهرستان پیشواافزود: در گام‌ اول و با توافق میراث فرهنگی و سازمان برنامه و بودجه مبلغ  ۵۰ میلیارد ریال برای پایگاه ملی قلعه ایرج در نظر گرفته شده است.

عباسی در پایان گفت: این اقدامات موجب توسعه گردشگری و جذب توریست شده و به توسعه اقتصادی شهرستان کمک شایانی می‌کند.
  • نوشته شده
  • در دوشنبه 13 ارديبهشت 1400
  • ساعت 08
  • توسط فرمانداری پیشوا فاطمه میرزائی
  • تعداد بازدید 35
  • واحد ارجاع دهنده فرمانداری پیشوا