Aa
يکشنبه 22 فروردين 1400
En Fa
تاریخ : سه شنبه 17 فروردين 1400
کد 128725

مبارزه با آفت سن غلات در ۱۹ هزار هکتار کشتزار شهرستان ری

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ری از پایش و مبارزه با آفت سن غلات در ۱۹ هزار و ۳۰۰ هکتار از کشتزارهای گندم و جو این شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان تهران، جبرئیل برادری در این باره اظهار داشت: ۲۷ کارشناس بخش خصوصی و دولتی در قالب ۲ کلینیک به همراه کشاورزان وظیفه پایش، سمپاشی و مبارزه با مادر سن گندم را در ۱۱ هزار و ۵۰۰ هکتار از مزارع گندم و هفت هزار و ۸۰۰ هکتار از مزارع جو شهرستان ری بر عهده دارند.

وی با بیان اینکه پایش و مبارزه با سن گندم تا اواخر خرداد ماه ادامه خواهد داشت، خاطرنشان کرد: مبارزه با سن گندم اگر به خوبی انجام نشود موجب کاهش کیفیت و عدم خاصیت نانوایی گندم می شود.

برادری تاکید کرد: کشاورزان باید به صورت جمعی و با همکاری یکدیگر اقدام به مبارزه با آفت سن غلات کنند چرا که این آفت در صورت مهار نشدن به وسیله همه کشاورزان می تواند به سرعت در مزارعی که حتی آفت زدایی شده اند نیز انتشار یابد.

وی با بیان اینکه شهرستان ری رتبه اول تولید گندم و رتبه دوم تولید جو استان تهران را دارد، افزود: امسال خرید تضمینی گندم سالم و بدون سن زدگی در دستور کار دولت است از همین جهت کشاورزان شهرستان ری باید در جهت ارتقای کیفیت گندم و جو مزارع خود همکاری لازم را با کارشناسان جهاد کشاورزی داشته باشند.

گفتنی است آفت سن مادر از جوانه مرکزی گندم تغذیه می کند و می تواند مزرعه گندم به علفزار تبدیل کند، این آفت خرطوم خود را در هر قسمت از گیاه گندم که بیرون ازخاک قرار دارد وارد می کند و خسارت می زند، از محل ورود خرطوم حشره به بالا، به رنگ زرد تا زرد مایل به قهوه ای در می آید و خوشه ها سفید رنگ می شوند.

  • نوشته شده
  • در سه شنبه 17 فروردين 1400
  • ساعت 09
  • توسط سازمان جهاد کشاورزی استان تهران
  • تعداد بازدید 54