Aa
جمعه 15 اسفند 1399
En Fa
تاریخ : سه شنبه 5 اسفند 1399
کد 126865

350 واحد عرضه کننده فرآورده‌های خام دامی و طیور تحت پوشش دامپزشکی دماوند/ اجرای طرح نوروزی نظارت بر واحدهای فروش فرآورده های خام دام و طیور در دماوند از 15 اسفندماه

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان دماوند با بیان اینکه 350 واحد عرضه کننده فرآورده‌های خام دامی و طیور تحت پوشش دامپزشکی این شهرستان هستند، گفت: طرح نوروزی نظارت بر واحدهای فروش فرآورده های خام دام و طیور در دماوند از 15 اسفندماه اجرا می‌شود.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان دماوند، سید علی امامی در خصوص طرح نوروزی نظارت بر واحدهای فروش فرآورده های خام دام و طیور اظهار داشت: این طرح همچون سال‌های قبل از 15 اسفندماه آغاز می‌شود و اکیپ‌ها برای بازرسی از مراکزعرضه فرآورده‌های دامی و مراکز نگهداری و تولیدات دامی سازماندهی می‌شوند.

وی افزود: معمولا در ایام نوروز کشیک وجود دارد و این طرح‌ها در تعطیلات عید نوروز نیز اجرا می‌شوند و واحدهای تحت پوشش در صورت تخلف پیگیری می‌شوند.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان دماوند با بیان اینکه واحدهای مختلفی تحت پوشش این سازمان هستند، تصریح کرد: 300 تا 350 واحد عرضه کننده فرآورده‌های خام دامی، 2 کشتارگاه دام، یک کشتارگاه طیور، واحد بسته بندی و واحدهای دامداری و گاوداری تحت پوشش دامپزشکی شهرستان دماوند هستند.

امامی در خصوص نحوه نظارت و کنترل این واحدها عنوان کرد: در طرح نوروزی اغلب واحدهایی که با سلامت خوراک مردم مرتبط هستند همچون مراکز عرضه فراورده‌های خام دامی، تولید، توزیع و نگهداری این مواد، تحت کنترل دامپزشکی قرار می‌گیرند.

وی در رابطه با وضعیت بهداشتی کشتارگاه دماوند تصریح کرد: دامپزشک مقیم دارای پروانه بازرس بهداشتی در کشتارگاه مستقر است و بر تمام کشتارهای کشتارگاه از نظر بهداشتی، فرآیند بازرسی و نظارت بهداشتی انجام می‌شود.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان دماوند بیان کرد: بازرسی پیش و پس از کشتار، آلودگی‌ها و انواع مراحل که در همه کشتارگاه‌ها انجام می‌شود، در کشتارگاه دماوند نیز صورت می‌گیرد.

امامی گفت: به مردم توصیه می‌شود که حتما نسبت به این موضوع دقت کنند، چرا که گاهی درب واحد صنفی قصابی یا مرغ فروشی، متصدی اقدام به کشتار می‌کند و این کشتار به سبب نبود نظارت‌های بهداشتی و دامپزشکی قاچاق محسوب می‌شود.

وی عنوان کرد: به مردم توصیه می‌شود حتما در واحدهای صنفی گوشت‌هایی که از کشتارگاه خارج شده و دارای علامت و نشانه هستند را خریداری کنند زیرا گوشتی که دارای لیبل نباشد، احتمال دارد که خارج از کشتارگاه کشتار شده باشد و این گوشت‌ها به طور بالقوه قادر به انتقال بیماری‌های انگلی هستند.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان دماوند با اشاره به اینکه در سطح شهرستان به صورت روزانه بازدید صورت می‌گیرد، افزود: در طول سال، حدود 5 یا 6 مورد کشتار قاچاق دیده شده است که صورت جلسه شده و گوشت ضبط می‌شود؛ همچنین برای واحد صنفی مربوطه در تعزیرات حکومتی یا دادگاه پرونده تشکیل می‌شود.

وی تصریح کرد: گوشت ضبط شده بازرسی می‌شود و اگر مشکلی نداشته باشد، برگشت داده می‌شود و اگر آلودگی در آن تشخیص داده شود، معدوم می‌شود.

انتهای پیام/

  • نوشته شده
  • در سه شنبه 5 اسفند 1399
  • ساعت 09
  • توسط روابط عمومی-سعید خانی فرمانداری شهرستان دماوند
  • تعداد بازدید 22
  • واحد ارجاع دهنده وب سایت فرمانداری دماوند