Aa
پنجشنبه 2 بهمن 1399
En Fa
تاریخ : چهارشنبه 17 دي 1399
کد 123757

معاون اقتصادی وزیر کشور: بانک‌ها حق دریافت سپرده برای پرداخت وام به تولیدکنندگان را ندارند

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزارت کشور گفت: براساس قانون هیچ بانکی حق دریافت سپرده برای پرداخت وام از تولیدکنندگان را ندارد و در صورت مشاهده بانک عامل به مراجع قضایی معرفی خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان ری، بابک دین پرست معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزارت کشور و قائم مقام رئیس ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید با موضوع رسیدگی به مشکلات واحدهای تولیدی شهرک صنعتی شمس آباد شهرستان ری اظهار داشت: تمام دستگاهها باید زمینه آسودگی خیال تولید کنندگان را فراهم کنند و اگر دستگاهی باعث تعطیلی و یا اخلال در کار واحد تولیدی شوند با آن برخورد خواهد شد.
 
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزارت کشور افزود: یکهزار و پنج شهرک و ناحیه صنعتی در کشور وجود دارد و هم اکنون ۸۲۳ شهرک و ناحیه صنعتی در حال واگذاری به فعالان این حوزه است.
 
قائم مقام رئیس ستاد تسهیل و رفع موانع تولید گفت: ۴۶ هزار و ۴۱۳ واحد صنعتی در شهرک ها و نواحی صنعتی مستقر هستند که از این میزان ۳۷ هزار و ۲۲۵ واحد فعال و زمینه اشتغال ۷۴۳ هزار نفر را فراهم کرده است.
 
دین پرست اظهار داشت: در کل کشور ۹ هزار و ۱۸۸ واحد صنعتی راکد وجود دارد که هم اکنون ۲۰ درصد از کل واحدهای تولیدی تعطیل هستند و اگر این واحدهای تولیدی به چرخه فعالیت بازگردند در حدود ۱۹۲ هزار اشتغال در کشور ایجاد خواهد شد که در این زمینه طی سال ۹۹ قرار است ۲ هزار واحد راکد فعال شود.
 
وی عنوان کرد: هم اکنون ۱۹ شهرک و ناحیه صنعتی غیرفعال در این استان وجود دارد که این میزان یعنی ۵۰ درصد شهرک ها و ناحیه های صنعتی پایتخت تعطیل می باشند.
 
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزارت کشور افزود: هم اکنون آمار تعطیلی شهرک ها و ناحیه های صنعتی استان تهران در مقایسه با کل کشور ۳۲ درصد پایین تر است که باید با اجرای سیاست های درست تمامی این بخش های فعال شوند.
 
قائم مقام رئیس ستاد تسهیل و رفع موانع تولید گفت: پنج هزار و ۷۸۰ واحد تولیدی در شهرک ها و نواحی صنعتی استان تهران فعال هستند که از این میزان ۴ هزار و ۹۰۰ واحد فعال می باشند که زمینه اشتغال ۱۲۰ هزار نفر را فراهم کرده اند.
 
وی عنوان کرد: ۹۸۱ واحد صنعتی راکد و تعطیل در شهرک های صنعتی استان تهران وجود دارد که اگر این ۱۷ درصد غیرفعال راه اندازی شوند برای ۱۳ هزار و ۵۰۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد خواهد شد.
 
دین پرست اظهار داشت: ستاد ملی رفع موانع تولید امسال فعال سازی ۲۰۰ واحد صنعتی راکد استان تهران را در دستور کار خود قرار داده است و با تلاش اداره صمت و شرکت شهرک های صنعتی استان تهران از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۴۵ واحد راکد صنعتی احیا و به تولید بازگشته اند.
 
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزارت کشور افزود: شهرک صنعتی شمس آباد به عنوان بزرگترین شهرک صنعتی کشور محسوب می شود و یکهزار و ۹۲۶ واحد صنعتی در این شهرک وجود دارد که از این میان یکهزار و ۶۳۶ واحد فعال می باشند.
 
قائم مقام رئیس ستاد تسهیل و رفع موانع تولید گفت: هم اکنون واحدهای صنعتی شهرک صنعتی شمس آباد زمینه اشتغال ۳۳ هزار نفر را به صورت مستقیم فراهم کرده اند و ۲۹۰ واحد صنعتی غیرفعال نیز در این شهرک وجود دارد که باید مشکلات آنان بررسی شود تا زمینه اشتغال چهار هزار نفر نیز فراهم شود.
 
دین پرست اظهار داشت: میانگین واحدهای راکد در نواحی صنعتی کشور ۲۰ درصد و استان تهران ۱۷ درصد است و این آمار در شهرک صنعتی شمس آباد ۱۵ درصد است که این نشان از عزم بلند صاحبان صنایع و همکاری دستگاه های اجرایی با تولید کنندگان را دارد.
 
وی عنوان کرد: هم اکنون یکهزار و ۶۰۰ پرونده زمین صنعتی در فرایند داوری قرار دارد که باید با سرعت و بدون هیچ گونه اغماضی بررسی شوند.
 
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزارت کشور افزود: زمین های صنعتی که در سالیان گذشته برای احداث واحد تولیدی به افراد حقیقی و حقوقی واگذار شده ولی همچنان کاری در آنها صورت نگرفته است باید باز پس گیری و به متقاضیان داده شود.
 
دین پرست اظهار داشت: شرکت شهرک های صنعتی موظف است وضعیت تمامی اراضی واقع در شهرک های صنعتی را از حیث واگذاری شفاف سازی کند و با رنگ مشخص روی نقشه بارگذاری نماید تا متقاضیان این اراضی در جریان وضعیت زمین ها قرار گیرند.
 
قائم مقام رئیس ستاد تسهیل و رفع موانع تولید گفت: در داخل شهرک های صنعتی اراضی خالی زیادی مشاهده می شود ولی متقاضیان نمی توانند یک متر زمین برای احداث واحد تولیدی پیدا کنند و شرکت شهرک های صنعتی باید وضعیت تمامی اراضی را روشن کند.
 
  • نوشته شده
  • در چهارشنبه 17 دي 1399
  • ساعت 10
  • توسط روابط عمومی فرمانداری ری
  • تعداد بازدید 122
  • واحد ارجاع دهنده وب سایت فرمانداری ری