Aa
شنبه 1 آبان 1400
En Fa
تاریخ : جمعه 5 دي 1399
کد 122869

پیام استاندار تهران به مناسبت روز ملی ایمنی در برابر زلزله؛ اقدامات پیشگیرانه و آگاهی بخشی اولویت استان تهران در برابر بلایای طبیعی است

استاندار تهران در پیامی با اشاره به پنجم دی ماه، روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات طبیعی بر ضرورت اقدامات پیشگیرانه و افزایش آگاهی بخشی عمومی تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران، انوشیروان محسنی بندپی در پیامی به مناسبت پنجم دی ماه، روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات طبیعی پیامی صادر کرد، متن پیام به این شرح است:

کشور پهناور ایران اسلامی علاوه بر وفور نعمت های فراوان به سبب شرایط و ویژگی های جغرافیایی و طبیعی آبستن حوادث طبیعی بسیاری است، امری که اولویت اقدامات پیشگیرانه را دو چندان می کند، بر این اساس پنجم دی ماه " روز ملی ايمنی در برابر زلزله و كاهش اثرات بلايای طبيعی " به مناسبت سالگرد وقوع زلزله بم ضمن گرامیداشت ياد و بزرگداشت جانباختگان این حادثه فرصت مغتنمی برای آگاهی رسانی عمومی در سطح جامعه است. 

در این میان ویژگی های خاص جغرافیایی، اقلیمی و زیست محیطی استان تهران و وجود گسل های فعال شناخته شده در استان، سبب شده تا با رویکرد آینده نگر استانداردسازی شرایط زندگی، ایمن سازی واحدهای مسکونی، ممانعت از ساخت و ساز در حریم های ناایمن و ارتقا سطح دانش و آگاهی عمومی جهت کاهش اثرات بلایای طبیعی به ضرورتی انکاپذیر تبدیل شود.

هماهنگی و هم افزایی بین دستگاه ها، توسعه آموزش و امور پژوهشی، پیشگیری، کاهش خطر و آسیب پذیری سبب می شود تا در وقوع بحران ها و مخاطرات طبیعی از جمله سیل و زلزله انسجام و ساماندهی مطلوبی انجام شود، تجربه موفق استان تهران در مدیریت سیل سال ۹۸ و همچنین اقدامات قابل توجه استان به عنوان معین استان خوزستان موید این امر است. از اینرو همه دستگاه ها و سازمان ها به ویژه مدیریت شهری، فرمانداران و شهرداران استان بایستی با پیگیری اقدامات برنامه محور زمینه افزایش تاب آوری استان را فراهم کنند.

بدون تردید آگاهی بخشی عمومی، همفکری، همکاری و هم افزایی همه دست اندرکاران می تواند نقش مؤثر و بی بدیلی در پیشگیری و کاهش خسارت های طبیعی داشته باشد که امید است با توجه به این موضوعات حوادث طبیعی مطابق با استانداردهای جهانی به حداقل ممکن کاهش پیدا کند.

انوشیروان محسنی بندپی
استاندار تهران
  • نوشته شده
  • در جمعه 5 دي 1399
  • ساعت 12
  • توسط مجتبی کریمی
  • تعداد بازدید 2407