Aa
پنجشنبه 2 بهمن 1399
En Fa
تاریخ : چهارشنبه 5 آذر 1399
کد 120798

کنترل سیلاب و مقابله با کم آبی ره آورد عملیات آبخیزداری و آبخوان داری در شهرستان ملارد

سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ملارد با اشاره به کنترل سیلاب و مقابله با کم آبی به عنوان ره آورد عملیات آبخیزداری و آبخوان داری که در سطح این شهرستان انجام شده است گفت: اقدامات خوب و موثری در سطح برخی حوزه های آبخیز این شهرستان به مرحله اجرا درآمده است که شاهد عملکرد مثبت این اقدامات هستیم...
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران سید فضل ا... محمدی با بیان این مطلب افزود: با توجه به اینکه شهرستان ملارد جزو شهرستان های بیابانی و یکی از کانون های ایجاد گرد و غبار استان تهران می باشد و از کمبود منابع آب زیرزمینی رنج می برد، اقدامات انجام شده توانسته از هدر رفت روان آب ها جلوگیری و موجب تقویت سفره های آب زیرزمینی و همچنین بهبود پوشش گیاهی شود که این دستآوردها کمک شایانی به کاهش ایجاد گرد و غبار در منطقه کرده است.
وی اقدامات آبخیزداری را راهکاری اساسی و اصولی برای برون رفت از بحران کم آبی و مقابله با خشکسالی دانست و یادآور شد: در سال های اخیر و به دنبال خشکسالی های پی در پی شاهد کاهش منابع آب های زیرزمینی در منطقه بوده ایم که نقش آبخیزداری در مقابله با کم آبی و تقویت سفره های آب زیرزمینی بی بدیل بوده است.
محمدی اجرای پروژه های آبخیزداری را مهم و ضروری برشمرد و بر تداوم اجرای این گونه پروژه ها تأکید کرد و ابراز داشت: با توجه به ضرورت اجرای پروژه های آبخیزداری در حوزه های آبخیز این شهرستان، خوشبختانه بنا به پیگیری و تأکیدات مسئولان مربوطه اعتبارات صندوق توسعه ملی به یاری این اقدامات آمد که انجام آنها آثار مثبتی را در منطقه بر جای گذاشته است.
این مسئول منابع طبیعی شهرستان ملارد به اقدامات آبخیزداری صورت گرفته طی دو سال گذشته در حوزه های آبخیز اخترآباد و قزل چشمه این شهرستان اشاره کرد و در این باره بیان داشت: طی دو سال گذشته اجرای پروژه های آبخیزداری و آبخوان داری در قالب عملیات مکانیکی شامل احداث بندهای سنگی- ملاتی به حجم 5405 مترمکعب، سنگی گابیونی به حجم 4210 مترمکعب و انجام پروژه پخش سیلاب به حجم عملیات خاکی 80 هزار مترمکعب به مرحله اجرا درآمده و همچنین عملیات بیولوژیکی با انجام بوته کاری از گونه آتریپلکس در سطح 270 هکتار اجرائی شده است.
  • نوشته شده
  • در چهارشنبه 5 آذر 1399
  • ساعت 08
  • توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیرداری استان تهران
  • تعداد بازدید 85