Aa
پنجشنبه 2 بهمن 1399
En Fa
تاریخ : چهارشنبه 5 آذر 1399
کد 120784

توسعه شهرک های گلخانه ای در قطب گلخانه های کشور

اراضی استان تهران باهدف ایجاد شهرک های گلخانه ای استعدادیابی می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان تهران، جلسه ای به ریاست شهبازی قائم مقام سازمان جهاد کشاورزی استان تهران و با حضورتجری معاون شرکت شهرک های کشاورزی کشور، حیدریان مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، عامری معاون بهبود تولیدات گیاهی و مدیران جهاد کشاورزی شهرستان های ملارد، رباط کریم، ورامین و تهران در سالن جلسات جهاد کشاورزی استان تهران به منظور استعدادیابی اراضی این استان با هدف ایجاد شهرک های کشاورزی و گلخانه ای برگزار شد.
تجری معاون شرکت شهرک های کشاورزی کشور در این جلسه با تاکید بر اشتغالزایی و رونق اقتصادی با تسریع در راه اندازی شهرک های کشاورزی گفت: شرکت شهرک های گلخانه ای یک شرکت کاملا دولتی است تصریح کرد: هدف این شرکت توسعه وتسهیل راه اندازی شهرک های گلخانه ای و مطالعه و برنامه ریزی برای احداث شهرک های جدید در سطح کشور و استان تهران است.
وی با بیان اینکه مدیریت واحد یک مجموعه گلخانه‌ای از مزایای احداث شهرک‌ برای گلخانه‌هاست، گفت: وجود یک تیم مدیریتی علاوه بر نقش داشتن در بهبود کیفیت و کمیت محصولات، مزیت‌های چشمگیر اقتصادی و صادراتی را ایجاد می کند.
شهبازی قائم مقام سازمان جهاد کشاورزی استان تهران نیز با اشاره به رتبه نخست استان تهران در توسعه گلخانه ها در سطح کشور از شناسایی اراضی بلامعارض استان برای احداث شهرک های گلخانه ای استقبال کرد.
وی، حصارگلی را یکی از بزرگترین شهرک های گلخانه ای در کشور برشمرد و افزود: با بیان اینکه مطالعات تفضیلی این پروژه از سال ۱۳۸۱ آغاز و امور زیربنایی آن از سال ۱۳۸۴ در زمینی به مساحت یک هزار و ۳۷۰ هکتار با هدف ایجاد افزایش تولید محصولات گلخانه ای و افزایش راندمان آب آبیاری احداث شده است.
وی افزود: اشتغال برای فارغ التحصیلان بخش کشاورزی و مصرف بهینه آب به دلیل استقرار گلخانه های مدرن از دیگر اهداف ایجاد این گلخانه‌ها بوده است.
تجری با اشاره به اینکه ایجاد اشتغال پایدار در شهرک‌های گلخانه ای از دیگر مزیت‌ها و اهداف اصلی تاسیس این مجموعه‌ها به‌شمار می آید، خاطرنشان کرد: شهرک های گلخانه ای به زیرساخت های زیادی از جمله شبکه انتقال برق، آب و خیابان کشی و ... نیاز دارد که پس از مطالعات در مورد نحوه آماده سازی زیرساخت ها، فعالیت‌های عمرانی آغاز می شود تا زمین برای احداث شهرک گلخانه ای آماده شود.
شهبازی تصریح کرد: در فاز نخست ۵۴ واحد دارای پروانه تأسیس گلخانه سبزی، صیفی و گل های شاخه بریده واگذار شده که پیش بینی می شود در فاز اول بالغ بر ۵۰ تن سبزی و صیفی و ۱۶ میلیون شاخه گل تولید شود.
در این جلسه اراضی منابع طبیعی و کشاورزی و بلامعارض 4 شهرستان استان تهران با هدف ایجاد شهرک های گلخانه ای شناسایی شد که پس از بازدید و هماهنگی بین دستگاههای متولی زمین قطعی خواهد شد.
  • نوشته شده
  • در چهارشنبه 5 آذر 1399
  • ساعت 07
  • توسط سازمان جهاد کشاورزی استان تهران
  • تعداد بازدید 74