Aa
شنبه 8 آذر 1399
En Fa
تاریخ : دوشنبه 28 مهر 1399
کد 118299

معرفی کتاب «به بلندای آن ردا» اثر سید علی شجاعی

به همت مسئول کتابخانه عمومی اندیشه لواسانات بزرگ؛ کتاب «به بلندای آن ردا» نوشته سیدعلی شجاعی در بستر فضای مجازی کتابخانه برای اعضاء و علاقمندان معرفی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران؛ به همت لیلا فراهانی، مسئول کتابخانه شهدای اندیشه لواسانات؛ کتاب «به بلندای آن ردا» در بستر فضای مجازی کتابخانه برای اعضاء و علاقمندان معرفی شد.

لیلا فراهانی در باب معرفی این کتاب  ۲۱۳ صفحه‌ای، اثر سید علی شجاعی گفت: «به بلندای آن ردا» در قالب یک اثر مکتوب داستانی از چند منظر اثری درخور اعتناست که در ژانر ادبی مرتبط با خود می‌تواند معرف اتفاقی تازه ‌به شمار آمده و منشاء اتفاقاتی تازه در خلق داستان‌های تاریخی و دینی باشد.

وی افزود:نخستین موضوعی که درباره این رمان باید به آن توجه شود وجوه دراماتیک تاثیرگذار در روایت داستانی اثر است. «به بلندای آن ردا» از یک اتفاق داستانی شروع می‌شود که تا پیش از این کمتر در منابع داستانی و تاریخی درباره آن سخنی به میان آورده شده است و در کنار آن نویسنده زاویه دیدی را برای بیان آن برگزیده است که تا قبل از آن سابقه و جرات حرکت به سمت آن وجود نداشته است یا کمتر دیده شده است. بر همین اساس این اثر داستانی از نخستین سطرهای خود با روایت صحبت و مؤانست مأمون؛ خلیفه عباسی و معشوقه اش آغاز می شود. معشوقه که در بستر بیماری است و مأمون را وادار می کند که تا درباره اشتباهاتش از زمان آغاز ولایت عهدی تا شهادت امام رضا (ع)، به او توضیح دهد و توجیهات مأمون در کنار سوال و جواب‌های معشوقه است که در ادامه برای مخاطب این اثر محکمه‌ای را می‌گشاید که در آن مأمون در مقابل وجدان بیدار جامعه مخاطب داستان به محاکمه کشیده می‌شود.

فراهانی تصریح کرد:از سوی دیگر بر خلاف تصور مخاطب این کتاب برای نخستین بار از زاویه شقی‌ترین مرد زیسته در دوران زندگی امام رضا (ع) به شرح زندگی و کرامات وی می پردازد و همین مسئله روایت داستانی این کتاب را بسیار خواندنی‌تر از آثار مشابهی کرده است که در صدد شرح  زندگی امام رضا (ع) برآمده اند.

مسئول کتابخانه شهدای اندیشه لواسانات افزود:از همین زاوبه متن این کتاب انباشته از فلاش‌بک‌هایی است که در دل روایت های داستانی این کتاب به زیبایی مخاطب را با سیر تاریخی زندگی امام رضا (ع) و فراز و فرودهایش آشنا می‌کند. نویسنده در این راه با تغییر زاویه دید خود توانسته با هنرمندی تمام و با استفاده از مستندات تاریخی متعدد، داستانی رئال و البته جزئی نگر و بسیار کامل از شرح زندگانی امام هشتم را بازگو کند.

 وی در پایان سخنانش «به بلندای آن ردا» را یک تجربه استثنایی در خلق رمان دینی عنوان کرد که خوانش آن جدای از لذت‌بخش بودن، به صورتی فشرده سیری تاریخی از زندگی و سیره سیاسی و اجتماعی امام هشتم را با زاویه دیدی بدیع روایت می کند و همزمان با آن بیان هنرمندانه از زیست ایشان را نیز به رخ مخاطبانش و سایر نویسندگان این ژانر می کشاند؛ بیانی که نه به دنبال فخر فروشی است و به رخ کشیدن توانمندی‌های تکنیکی؛ و نه چنان شیفته محتوای روایت است که شیوه بیان آن را فدای مضمون کند.

  • نوشته شده
  • در دوشنبه 28 مهر 1399
  • ساعت 01
  • توسط اداره کتابخانه ها
  • تعداد بازدید 76