Aa
شنبه 8 آذر 1399
En Fa
تاریخ : دوشنبه 28 مهر 1399
کد 118268

جنگل کاری مشارکتی اقتصادی راهی به سوی حفاظت از منابع طبیعی و بهبود معیشت جوامع محلی

عبارت «جنگل کاری مشارکتی اقتصادی راهی به سوی حفاظت از منابع طبیعی و بهبود معیشت جوامع محلی» چکیده ای از مطالبی بود که در کارگاه آموزشی جنگل کاری مشارکتی اقتصادی مطرح شد...
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران در این کارگاه آموزشی که با حضور کارشناسان بخش فنی و جنگل کاری این اداره کل و شهرستان های تابعه برگزار شد، مجید لقمانپور کارشناس دفتر آموزش، ترویج و مشارکت های مردمی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور که تدریس این کارگاه را بر عهده داشت ضمن برشمردن مزایای این اقدام مشارکتی به اهداف و اقدامات لازم برای ارتقای مشارکت پذیری پرداخت.
بر اساس این گزارش وی در حاشیه برگزاری این کارگاه آموزشی گفت: با توجه به چهار وظیفه مهم حفظ، احیاء، توسعه و بهره بردرای اصولی که برای سازمان جنگل ها و ادارات کل منابع طبیعی استان ها تعریف شده است، باید تمام اقدامات مشارکتی که در بخش های مختلف صورت می گیرد در راستای تحقق این وظایف باشد.
این کارشناس منابع طبیعی به گام های موثر برای رسیدن به اهداف مورد نظر در اقدامات مشارکتی اشاره کرد و در این باره اظهار داشت: اولین گام برای موفقیت در فعالیت های مشارکتی این است که با برگزاری دوره ها، جلسات و کارگاه ها کارشناسان بدنه فنی و حفاظتی مجموعه منابع طبیعی با رویکرد مشارکتی آشنا شده و به این باور برسند که مشارکت می تواند بسیاری از مشکلات را حل نموده و ما را در رسیدن به اهداف مورد نظر یاری کند.
وی ادامه داد: دومین گام آگاهی بخشی و اطلاع رسانی به جوامع هدف است تا این گروه نیز به باور پذیری درستی مبنی بر اقدام مشارکتی برسند که در این صورت با توجه به علاقمندی ایجاد شده با اعلام آمادگی از سوی جوامع محلی روبرو خواهیم شد.
لقمانپور تصریح کرد: در سومین گام لازم است در تمامی مراحل طرح، جوامع محلی و بهره برداران مشارکت داشته باشند و از خرد جمعی آنان استفاده گردد به طوری که دانش بومی با دانش فنی ممزوج شود.
وی به چالش های پیش روی فعالیت های مشارکتی اشاره کرد و عنوان داشت: برای انجام گرفتن فعالیت های مشارکتی موفق نیازمند انعقاد قراردادها بر اساس یک فرمت مشخص و ردیف بودجه ای ضابطه مند هستیم و ضرورت ایجاب می کند زیر ساخت قانونی برای مشارکت پذیری وجود داشته باشد و همچنین از اهرم های نظارتی و فنی برای نظارت در اجرای پروژه ها استفاده کنیم.
این کارشناس دفتر ترویج و مشارکت های مردمی سازمان جنگل ها در خصوص دستآوردهای جنگل کاری مشارکتی اقتصادی بیان داشت: در سایه این اقدامات علاوه بر احیاء و حفاظت از عرصه های جنگلی، بهره برداری اقتصادی را نیز شاهد خواهیم بود.
وی طرح توسعه زراعت چوب را به عنوان یکی از نمونه های جنگل کاری مشارکتی اقتصادی بر شمرد و افزود: این طرح یکی از سیاست های راهبردی سازمان جنگل ها است که امسال در قالب طرح 9 در 99 از اولویت خاصی برخوردار است.
  • نوشته شده
  • در دوشنبه 28 مهر 1399
  • ساعت 10
  • توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیرداری استان تهران
  • تعداد بازدید 83