سه شنبه 12 فروردين 1399
En Fa
تاریخ : يکشنبه 13 بهمن 1398
کد 100359

متجاوزان به حریم رودخانه گرفتار در چنگال قانون/ رفع تصرف دو هزار متر مربع از بستر رودخانه دربندسر

با هوشیاری اکیپ گشت و بازرسی امور منابع آب شمیرانات متجاوزارن به حریم رودخانه دربندسر در چنگال قانون گرفتار شده و طی هفته گذشته دو هزار متر از بستر این رودخانه با همکاری دستگاه قضا و نیروی انتظامی رفع تصرف شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، منطقه شمیرانات به دلیل وجود جاذبه های گردشگری و رودخانه های پر آب به عنوان یکی از مناطق ییلاقی  و خوش آب و هوای استان تهران محسوب می شود که طی سال های اخیر مورد توجه افراد سودجو و زمین خواران بوده است.
به هنگام سفر به این منطقه برای تهیه گزارش از تخریب مستحدثات غیرمجاز رودخانه دربندسر، کم نبودند کوه ها و رودخانه هایی که از حالت طبیعی خود خارج شده و به تصرف افراد سودجو درآمده بودند. رودخانه هایی که ماهیتا به دلیل موقعیت جغرافیایی منطقه دارای بستری کم عرض و شیبدار بوده و به هنگام سیل قدرت تخریب بالایی ایجاد می کنند اما با این حال عده ای از افراد فرصت طلب با ساخت و ساز غیرمجاز در حریم رودخانه دربندسر عرض کم این رودخانه را محدودتر کرده که همین موضوع قدرت تخریب سیل را تشدید و اسباب تهدید جان و مال مردم را فراهم می کند.
از این رو  امور منابع آب شمیرانات طی هفته گذشته به منظور حفاظت از کیفیت منابع آب و همچنین جلوگیری از وقوع هرگونه حادثه مالی و جانی ، با همکاری نیروی انتظامی و دستگاه قضایی نسبت به شناسایی و رفع تصرف بخشی از رودخانه دربندسر اقدام کرد که در این راستا با تخریب دو هزار متر مربع از حریم و بستر رودخانه دربندسر، این اراضی از ید متصرفان خارج شد.
علیرضا نیکنام سرپرست امور منابع آب شمیرانات در این زمینه اظهار داشت: توسط گشت و بازرسی آب های سطحی این امور  2 هزار متر مربع از اراضی بستر و حریم رودخانه دربندسر  با اخذ دستور قضایی از سوی رئیس قضایی بخش رودبار قصران، رفع تصرف گردید.
وی با بیان اینکه این اقدام در راستای قانون توزیع عادلانه آب و برخورد با ساخت و سازهای غیر مجاز انجام شد،ادامه داد: با اجرای 6 مورد از دستورات قضایی  در این عملیات با تخریب دیوار کشی ها ، بناو پل ها، بخشی از حریم و بستر رودخانه  رفع تصرف شده است.
وی در پایان تاکید کرد: اکیپ های گشت و بازرسی امور منابع آب شمیرانات به صورت مداوم در حال گشت زنی در منطقه بوده و با هرگونه ساخت و ساز غیر مجاز در حریم و بستر رودخانه ها طبق قانون به شدت برخورد می کند چراکه این ساخت و سازها سبب خسارات جانی و مالی فراوان به ویژه به هنگام وقوع بارش های سیل آسا و سیلاب می شود.
  • نوشته شده
  • در يکشنبه 13 بهمن 1398
  • ساعت 16
  • توسط شرکت آب منطقه ای تهران
  • تعداد بازدید 27