تاریخ : دوشنبه 24 دي 1397
کد 65724

مروستی: رسیدگی به وضعیت کودکان خیابانی رسالت اصلی ما است

مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران گفت: ما رسیدگی به وضعیت کودکان خیابانی را وظیفه و رسالت اصلی خود دانسته و در تلاش هستیم تا در راستای این امر،دستگاه‌های مختلف را به شکل هم‌افزایی سهیم کنیم.
فرزانه مروستی، مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استانداری در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران ضمن اشاره به لزوم رسیدگی به وضعیت کودکان کار و خیابان در استان، اظهار داشت: باید نسبت به تعریف کودکان کار و خیابان، به خروجی مشترکی برسیم. کودک خیابانی، یعنی کودکی که در خیابان رها شده و با اقدامات شبه تکدی‌گری، کالایی را در خیابان یا بر سر چهارراه‌ها به مردم عرضه می‌کند و به شکل مشخص، محل کار وی در خیابان است.

وی افزود: در حوزه کودکان کار، بر اساس تقسیم کار ملی، متولی اصلی امر، وزارت کار و امور اجتماعی است که باید سندی را تهیه کند تا بتوان بر اساس آن، ساز و کاری را برای رسیدگی به وضعیت کودکانی که در محیط‌های بسته فعالیت اقتصادی دارند، تعریف و اعمال کرد. ما رسیدگی به وضعیت کودکان خیابانی را وظیفه و رسالت اصلی خود دانسته و در تلاش هستیم تا در راستای این امر، دستگاه‌های مختلف را به شکل هم‌افزایی سهیم کنیم.

مروستی همچنین به طرح جذب و شناسایی کودکان کار و خیابان در طول دو سال گذشته اشاره کرد و عنوان داشت: در راستای این طرح و با راهبری فرمانداری تهران، 300 دستگاه همکار به طرح ورود کرده و متولی جمع‌آوری آسیب‌دیدگان اجتماعی از سطح شهر شدند. از جمله این‌ کودکان نیز، کودکان خیابانی بودند. کودک خیابانی با این تعریف که حرفه اصلی آن‌ها شبه تکدی‌گری در سطح معابر و چهارراه‌های اصلی شهر است

مدیرکل اجتماعی استانداری تهران تصریح کرد: ما باید این کودکان را از سطح شهر جمع‌آوری کنیم و این مهم، فرض اصلی ما است. چرا که معتقد هستیم که هیچ بچه‌ای نباید در خیابان باشد. البته این نکته هم که برخی از سمن‌ها اعلام کرده بودند که این جمع آوری با رویکرد انتقال کودکان به محیط‌ های بسته و بدون نظارت صورت می‌گیرد، به هیچ عنوان صحیح نیست. چرا که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته دنیا نیز چنین مسائلی مانند حضور کودکان در خیابان و فاقد نظارت، خط قرمز تلقی می‌شود.
/خبرنگار،جعفری/
  • نوشته شده
  • در دوشنبه 24 دي 1397
  • ساعت 13
  • توسط خانم مرضیه محمدی
  • تعداد بازدید 64